Իսպանիայի խորհրդարանի ստորին պալատը՝ Պատգամավորների կոնգրեսը, ի նշան Հայաստանի հետ համերաշխության, չի հաստատել Ադրբեջանի հետ կնքված միջազգային համաձայնագիրը, հայտնում է El Confidencial–ը։
Նոյեմբերի 3-ին տեղի ունեցած քվեարկության արդյունքում համաձայնագիրը չի վավերացվել 174 դեմ և 132 կողմ ձայներով։
2021-ի դեկտեմբերին Մադրիդում կնքված համաձայնագիրը նախատեսում էր Ադրբեջանի հետ գաղտնի տեղեկատվության փոխանակում և պաշտպանություն:
Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն քվեարկությանը նախորդած քննարկման ժամանակ «անհեթեթություն» է համարել համաձայնագրի հնարավոր վավերացումը այն պահին, երգ «ագրեսիվ Ադրբեջանը սեպտեմբերին հարձակվել է ՀՀ վրա, տարածքներ օկուպացրել ՀՀ-ում»։
Նա հավելել է, որ «ադրբեջանական ռեժիմը կոռումպացված է, ագրեսիվ և անհանդուրժող այլակարծության հանդեպ»։

The Congress of Deputies of Spain rejected on Thursday, November 3 an international agreement signed with Azerbaijan
The People's Party, Vox and pro-independence lawmakers voted to reject the diplomatic agreement signed in Madrid on December 14, 2021 for the exchange and mutual protection of classified information, while United We Can abstained.
MP Jon Iñarritu branded the agreement as "nonsense", especially when Azerbaijan is "an aggressor regime" in conflict with Armenia over the Nagorno-Karabakh region. Iñárritu, who described the country a "corrupt regime", "oppressor" and "aggressive tyranny", also highlighted that it is "plagued by political prisoners.
Marta Rosique, another MP, slammed thr Spanish government for remaining "silent in the face of aggression" against Armenia and Nagorno-Karabakh and criticized it for not having recognized "something as barbaric as the Armenian Genocide".