Իսպանիայի խորհրդարանի ստորին պալատը՝ Պատգամավորների կոնգրեսը, ի նշան Հայաստանի հետ համերաշխության, չի հաստատել Ադրբեջանի հետ կնքված միջազգային համաձայնագիրը, հայտնում է El Confidencial–ը։
Նոյեմբերի 3-ին տեղի ունեցած քվեարկության արդյունքում համաձայնագիրը չի վավերացվել 174 դեմ և 132 կողմ ձայներով։
2021-ի դեկտեմբերին Մադրիդում կնքված համաձայնագիրը նախատեսում էր Ադրբեջանի հետ գաղտնի տեղեկատվության փոխանակում և պաշտպանություն:
Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն քվեարկությանը նախորդած քննարկման ժամանակ «անհեթեթություն» է համարել համաձայնագրի հնարավոր վավերացումը այն պահին, երգ «ագրեսիվ Ադրբեջանը սեպտեմբերին հարձակվել է ՀՀ վրա, տարածքներ օկուպացրել ՀՀ-ում»։
Նա հավելել է, որ «ադրբեջանական ռեժիմը կոռումպացված է, ագրեսիվ և անհանդուրժող այլակարծության հանդեպ»։

5 Ноябрь 2022 - 05:52 AMT
Конгресс депутатов Испании в качестве солидарности с Арменией проголосовал против международного соглашения с Азербайджаном
Нижняя палата Парламента Испании, Конгресс депутатов, в знак солидарности с Арменией, 3 ноября не ратифицировала подписанное с Азербайджаном международное соглашение, пишет El Confidencial.
В результате голосования депутатов соглашение не было ратифицировано 174 голосами против и 132 голосами за.
Соглашение, подписанное в Мадриде в декабре 2021 года, подразумевает обмен секретной информацией с Азербайджаном и защиту этой информации.
До голосования, в ходе обсуждения соглашения, депутат испанского парламента Джон Иньярриту подписание такого соглашения назвал «абсурдом», особенно в этот момент, когда «агрессивный Азербайджан в сентябре напал на Республику Армения, оккупировав несколько квадратных километров территории Армении».
«Азербайджанский режим коррумпирован, агрессивен и нетерпим к инакомыслящим», – добавил Иньярриту, подчеркнув факт нарушений свободы слова и прав человека в этой стране и большое количество политзаключенных.