Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը նոյեմբերի 7-ին Վաշինգտոնում պայմանավորվել են թափ հաղորդել իրենց բանակցություններին ու ևս մեկ հանդիպում անցկացնել առաջիկա շաբաթներին, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Նախարարները հյուրընկալվել են Բլեր Հաուսում, որտեղ տեղի է ունեցել նաև համատեղ հանդիպում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ։
Արտգործնախարարները մտքեր են փոխանակել հավանական խաղաղության պայմանագրի տարրերի վերաբերյալ և արձանագրել, որ առկա են մի շարք խնդիրներ, որոնք դեռևս հասցեագրման կարիք ունեն։ Երկու կողմերը վերահաստատել են հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում և հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում տեղի ունեցած հանդիպումներում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ստանձնած հանձնառությունները:
Երկու նախարարն իրենց երախտագիտությունն են հայտնել ամերիկյան կողմին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցությունները հյուրընկալելու համար։

Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Azerbaijan Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov have agreed to "expedite their negotiations" and organize another meeting in the coming weeks, according to a statement from Yerevan.
The two met held a meeting on 7 November in Washington DC and were joined by Secretary of State Anthony Blinken.
The Ministers shared views on the elements of a possible peace treaty and acknowledged that there is a range of issues that still need to be addressed. Both sides reiterated the commitments undertaken by the leaders of Armenia and Azerbaijan in their meetings on October 6 in Prague and October 31 in Sochi.
They agreed to expedite their negotiations and organize another meeting in the coming weeks.
Both Ministers expressed their appreciation to the US side for hosting the peace talks between Armenia and Azerbaijan.
Before the meeting, Blinken offered remarks and applauded Armenia and Azerbaijan for the "courage and determination" they show on the "path to a durable peace".