ԱՄՆ-ն հանդես է գալիս ՀՀ և Ադրբեջանի միջև ուղիղ երկխոսության օգտին, որն իսկապես կայուն խաղաղության լավագույն միջոցն է: Այդ մասին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է՝ բացելով նոյեմբերի 7-ին Վաշինգտոնում ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։
Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ն շատ ուրախ է աջակցելու դրան՝ ողջունելով կողմերի «համարձակ և վճռական քայլերը», գրում է «Ամերիկայի ձայնը»։
«Ողջունում եմ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Միրզոյանին և Բայրամովին այստեղ՝ Բլեր Հաուսում, Վաշինգտոնում, ովքեր ժամանել են շարունակելու այն շատ արդյունավետ քննարկումները, որոնք մենք նախաձեռնել էինք Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում, իսկ այնուհետև մեր թիմերի միջև հետագա զրույցների շրջանակում: Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցություններին:
Միացյալ Նահանգները վճռականորեն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը և տարածքային անկախությանը: 1991 թվականի անկախության վերականգնումը չափազանց կարևոր պահ է երկու երկրների իրավունքների երաշխավորման հարցում մենք դա մեծապես աջակցում ենք»,-ասել է նա:
Բլինքենը նշել է` արդարացի է ասել, որ Լեռնային Ղարաբաղի մոտ 30 և ավելի տարիներ շարունակվող հակամարտությունը հսկայական մարդկային նյութական կորուստների է հանգեցրել, բազմաթիվ կորսված կյանքերի:
«Սպիերը դեռևս բավականին խորն են, բայց այն, ինչին մենք այժմ ականատես ենք՝ իրական և խիզախ քայլեր են երկու երկրների կողմից՝ անցյալը հետևում թողնելու և կայուն խաղաղության ուղղությամբ աշխատելու համար: Երկու երկրներն էլ աշխատում են այդ նպատակին հասնելու և, ի վերջո, Հարավային Կովկասի ավելի պայծառ ապագայի համար՝ խաղաղության ապագայի, խաղաղության մեջ գտնվող երկրների ապագայի, ավելի լավ ապագայի միասին աշխատող երկրների համար: Ես ցանկանում եմ նշել, որ ԱՄՆ-ն Հայաստանի և Ադրբեջանի բարեկամն է և հանձնառու է անել ամենը մեր ուժերում՝ ձեր այս ջանքերին աջակցելու, ձեզ հետ միասնաբար դեպի կայուն խաղաղություն ճանապարհ հարթելու, հնարավոր ամեն ինչով ձեզ օգնելու համար: Սա, կարծում եմ, ավելի լավ և պայծառ ապագայի խոստումն է, և ես ողջունում եմ և ձեր, և ձեր կառավարությունների այն խիզախությունը և վճռականությունը, որ ցուցաբերում եք այդ նպատակակետին հասնելու համար»,-ասել է նա:
Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը նոյեմբերի 7-ին Վաշինգտոնում պայմանավորվել են թափ հաղորդել իրենց բանակցություններին ու ևս մեկ հանդիպում անցկացնել առաջիկա շաբաթներին։ Նախարարները հյուրընկալվել են Բլեր Հաուսում, որտեղ տեղի է ունեցել նաև համատեղ հանդիպում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ։

The United States applauds Armenia and Azerbaijan for the "courage and determination" they show on the "path to a durable peace", Secretary of State Antony J. Blinken said in his opening remarks ahead of a meeting with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov.
"The United States is committed to the peace negotiations between Armenia and Azerbaijan. Direct dialogue is the best way to a truly durable peace, and we are very pleased to support that," Blinken said.
"The United States strongly supports the sovereignty and territorial independence of both Armenia and Azerbaijan, and the 1991 restoration of independence was a vitally important moment in guaranteeing the rights of both countries, rights that we strongly support."
Blinken noted that 30-plus years of conflict over Nagorno-Karabakh have had tremendous human, material costs – lives lost, scars that are deep.
"But what we are seeing now are real steps, and courageous steps, by both countries to put the past behind and to work toward a durable peace. Both countries are working to that end and to, ultimately, a brighter future for the South Caucasus – a future of peace, countries at peace, countries working together for a better future," the diplomat added.
"And I’d simply say that the United States, as a friend to both Armenia and Azerbaijan, is committed to doing everything that we can to support you in this effort; to walk the path to a durable peace with you, to help in any way that we can. This is, I think, the promise of a better, brighter future. And I applaud both of you and your governments for the courage and determination that you’re showing to get to that destination."
Mirzoyan earlier met with with Erika Olson, the U.S. Deputy Assistant Secretary of State and Philip Reeker, the U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group and Senior Advisor for Caucasus Negotiations.