Վիվա-ՄՏՍ-ը և Վայրի բնության մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) շարունակում են հետևողական լինել էկոհամակարգի պահպանման հարցում: Տարիների գործընկերները զգալի հաջողություն են արձանագրել իրականացրած ծրագրերի արդյունքում: Կազմակերպությունների ղեկավարները հերթական շրջայցով եղել են Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանում (CWR), որը մասնավոր պահպանվող առաջին տարածքն է Հարավային Կովկասում:
Շուրջ երկու տասնամյակ իրականացված հետևողական ու նվիրված աշխատանքը ցանկալի արդյունք է տվել: 300 հեկտար փոքր, բայց կարևոր հողատարծքից հիմք դրված կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանն այժմ Հայաստանի հարուստ կենսաբազմազանությունը ներկայացնող 30,000 հեկտար ապաստարան է: Հերթական ծառատունկը ոչ միայն հաջողված գործընկերության շարունակության խորհրդանիշ է դարձել, այլև՝ էկոկրթական ծրագրի կարևոր բաղադրիչ: Վիվա-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ, տարիներ շարունակ իրականացվել է ծառատունկ, ստեղծվել են էկոկրթական ակումբներ, կազմակերպվել բնապահպանական խնդիրների վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանը միտված տեղեկատվական արշավներ:
«Որևէ ծրագրում կրթական բաղադրիչի առկայությունը երաշխավորում է երկարաժամկետ հաջողություն: Վաղվա սերունդը պետք է հնարավոր խնդիրների լուծմանը պատրաստ լինի ոչ թե դրանց առճակատվելուց հետո, այլ՝ միշտ: Երկրի էկոհամակարգի պահպանումը պետք է լինի յուրաքանչյուրի գիտակցված ընտրությունը: Ի վերջո, եթե մենք խոսում ենք առողջ ապրելակերպի մասին՝ ջանքեր պետք է գործադրենք այդ միջավայրի ձևավորման համար: Վիվա-ՄՏՍ-ն այդ արժեհամակարգի կրողն է՝ իր աշխատակիցների և բաժանորդների գիտակցված ընտրության և նվիրման շնորհիվ»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Շրջայցի հաջորդ վայրը եղել է տարածքում ստեղծված ջերմատունը, որտեղ անտառվերականգնման նպատակով աճեցվում են բնիկ ծառատեսակներ: Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանում (CWR), առանձնահատուկ նշանակություն ունի Վայրի կենդանիների փրկարար կենտրոնը (WRC): Հենց այստեղ են հիմնադրամի ջանքերով անազատության դաժան պայմաններից փրկված արջերը վերականգնվում և հարմարեցվում վայրի բնություն ազատ արձակվելուն/վերադառնալուն կամ իրենց հետագա կյանքը վայրի բնությանը մոտ պայմաններում անցկացնելուն։
«Ոչ մի բնագավառում այդքան շատ հետադարձ էներգիա հնարավոր չէ ստանալ, որքան՝ բնապահպանության: Որովհետև տեսնում ես իրենց ներուժն ու եռանդը նվիրաբերած մարդկանց աշխատանքի արդյունքը. բնականոն, օրգանիկ ձևով աճող անտառներ, ապահով կենդանիներ: Հաջողության ճանապարհը բավականին երկար է եղել: Շատ կարևորում եմ Վիվա-ՄՏՍ-ի ներկայությունը մեր նախագծերում։ Շուտով նշելու ենք հիմնադրամի քսանամյակը: Հենց առաջին քայլերից, կազմակերպությունը եղել է մեր կողքին, և երբ եկանք այս տարածք, ոչինչ չկար: Այս ծառերի փոխարեն ամայի տարածք էր: Չկային այն միջոցները, որոնք կարող էին արջերին փրկել, որոնց շնորհիվ անտառապահները կկարողանային վայրի կենդանիների տեղաշարժն ու որսագողությունը կանխող մշտադիտարկումն իրականացնել: Համագործակցության արդյունքում, հիմնադրամը ստեղծել է կայուն կառավարվող մոդել: Այդ ամենն այն կազմակերպության շնորհիվ, որը հավատաց մեր երազանքին, եղավ մեր կողքին և ում հետ մենք մինչև այսօր շարունակում ենք հաջողությամբ համագործակցել»,- ասել է Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի հիմնադիր տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը։
Գործընկեր կազմակերպության ղեկավարները հետևել են էկոակումբի դասընթացներից մեկին, ինչպես նաև տարածքում տեղադրված թակարդ-տեսախցիկների աշխատանքին: Կենդանիների մշտադիտարկումն իրականացվում է հենց դրանց միջոցով. հստակ կոորդինատներով՝ առցանց փոխանցվող տվյալների շնորհիվ: CWR տարածքում տեղադրված թակարդ տեսախցիկները Հայաստանի բնաշխարհի և կենդանական աշխարհի պահպանման գործում կարևոր արդյունք արձանագրել էին դեռ 2013 թվականին. դրանք ֆիքսել էին հայտնի եռոտանի հովազին, իսկ ավելի ուշ՝ վերջերս, Նովա անունով հովազին։

Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) keep consistent solidarity in collaboration for the ecosystem conservation. Years of partnership in the framework of a number of projects have had a far-reaching success record, which was marked by another site visit to the Caucasus Wildlife Refuge (CWR) by the heads of the two organizations.
A traditional tree-planting event with the participation of young members of the FPWC’s eco-club symbolized the continual eco-educational component of the organizations’ partnership.
The other special spots visited on the site were the greenhouse, where local/endemic tree-species are grown for the reforestation, and the Wildlife Rescue Center, where over 20 rescued bears are kept for rehabilitation, and some of them – for rewilding.
CWR is the first privately protected area in the South Caucasus region. The desired result of about two years’ truly dedicated collaboration between Viva-MTS and FPWC has proved to be well deserved. What started from just 300 hectares of small but abound land, has grown into a 30,000 hectares of a protected wildlife refuge, conserving an important part of Armenia’s rich biodiversity.
Back in 2006, it was with the support of Viva-MTS that the FPWC’s eco-clubs were founded, and large-scale environmental awareness campaigns, such as the SunChild International Environmental Festival, derived from.
“Educational component in any program guarantees long-lasting success. The next generation has to get prepared to solve possible problems at all times, not when it faces them. Protection of ecosystem in the country shall be everyone’s educated choice. At the end of the day, when we speak of healthy lifestyle, we have to know that efforts shall be made to shape a proper environment for that. Viva-MTS is guided by that value system owing to the choices made by our employees and our subscribers, and their devotion,” Viva-MTS General Director Armen Avetisian said.
“Little in today’s world could be as rewarding as nature conservation, when you see the potential and enthusiasm of the work and its results: naturally, organically grown forests, and animals in their safe environments. The road of success has been quite a long one. I deeply appreciate Viva-MTS’s continuous contribution to our projects.
Next year, we will be celebrating FPWC’s 20th anniversary. When we came to this area with a dream to change something, this was just bare land. No trees, no means and capability to rescue the bears, to monitor wildlife or prevent poaching. It has been with а great extent of Viva-MTS’s support that we managed to come to the spot that we are currently at. We have managed to create together a local model of sustainability,” said Ruben Khachatryan, the Founder-Director of the FPWC.
The participants of the site-visit also attended an ongoing eco-club workshop and took a peek into the CWR’s latest wildlife footage from the camera traps. Camera traps are a ubiquitous tool in/for wildlife monitoring: thanks to these devices, several Caucasian Leopards and a number of other local species have been spotted by video in the area of the CWR.