Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը, անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին ապակառուցողական հայտարարություններին, ասել է, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունում միայն մեկ միջանցքի մասին է խոսվում և դա Լաչինի միջանցքն է, գրում է «Ազատությունը»։
«Լաչինի միջանցքը որևէ կերպ համեմատելի չի նրա հետ, ինչը իրենք կոչում են «Զանգեզուրի միջանցք»: Խոսքը գնում է տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման մասին, մեր դիրքորոշումը որևէ կերպ էդ հարցի վերաբերյալ չի փոխվել և չի փոխվելու»:
Ալիևը Շուշիում հայտարարել է, թե «Զանգեզուրի միջանցքը» Հայաստանի պարտավորությունն է, որը ստանձնել է»։
Աղաջանյանն ասել է, որ Հայաստանը երբեք նման պարտավորություն չի ստանձնել, խոսքը ճանապարհների ապաշրջափակման մասին է, վերահաստատելով պաշտոնական Երևանի նախկինում հնչեցրած հայտարարությունները, թե միջանցքը կարմիր գիծ է Հայաստանի համար։
«Մեր դիրքորոշումը երբևէ չի փոխվել այդ հարցի վերաբերյալ և չի էլ փոխվելու» -ասել է նա։
Ալիևը նաև զուգահեռներ էր անցկացրել Լաչինի միջանցքի ու այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» միջև, ասելով՝ «երկու տարի է մենք ձեռք չենք տալիս Լաչինի ճանապարհով Հայաստանից Ղարաբաղ և հակառակ ուղղությամբ երթևեկող մեքենաներին։ Մենք պարտավորություն ենք վերցրել և կատարում ենք այն։ Հայաստանը նույնպես պարտավորություն է ստանձնել, որպեսզի ճանապարհային կապ լինի Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև։ Անցել է երկու տարի, չկա տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորում, գործողություն, երկաթգիծ, ճանապարհ։ Որքա՞ն պետք է սպասենք»։
Ելույթի մեծ հատված Ալիևը հատկացրել էր նաև ադրբեջանական բանակի հնարավորությունները ներկայացնելուն, ըստ էության, սպառնալով Հայաստանին նոր հնարավոր պատերազմով։ Ավելին՝ Ադրբեջանի նախագահը պնդել է, որ Ադրբեջանին զսպում է ոչ թե Հայաստանի ինչ-որ հովանավորի հայտարարություն, այլ Բաքվի «սեփական քաղաքականությունը»:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահն արձագանքել է՝ Ադրբեջանի սպառնալից հայտարարությունները չեն կարող ազդել կամ փոխել հայկական կողմի հնչեցրած դիրքորոշումները։
Նա նաև ասել է, որ Ալիևի վերջին ապակառուցողական հայտարարությունները պետք չէ կապել ո՛չ Վաշինգտոնի, ո՛չ Սոչիի բանակցությունների հետ։
«Ադրբեջանի նախագահն առանձնապես աչքի չի ընկել ամբողջ բանակցային գործընթացի համատեքստում, մասնավորապես, հետպատերազմյան ժամանակահատվածում առանձնապես աչքի չի ընկել կոնստրուկտիվիզմով: Դա կապել վաշինգտոնյան գործընթացի հետ, Սոչիի գործընթացի հետ կամ որևէ այլ գործընթացի հետ, կարծում եմ, իմաստ չունի», – նշել է Աղաջանյանը:

Последние деструктивные заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева не следует связывать с переговорами ни в Вашингтоне, ни в Сочи, заявил председатель комиссии по внешним отношениям Национального собрания Армении Эдуард Агаджанян, отвечая на заявления президента Азербайджана.
«Президент Азербайджана в контексте всего переговорного процесса, в частности, в послевоенный период, не отличался конструктивностью. Я думаю, нет смысла связывать это с вашингтонским процессом, с сочинским процессом или с каким-либо другим процессом», – отметил Агаджанян, пишет Радио Азатутюн.
«Зангезурский коридор – это обязательство Армении, которое она взяла на себя», – заявил Ильхам Алиев в Шуши.
Армения никогда не брала на себя подобного обязательства, речь идет о разблокировании дорог, заявил Агаджанян, подтверждая прежние заявления официального Еревана о том, что коридор является красной линией для Армении. «Наша позиция по этому вопросу никогда не менялась и не изменится», – сказал депутат.
Алиев также провел параллели между Лачинским коридором и так называемым «Зангезурским коридором», сказав: «Два года мы не трогаем машины, идущие из Армении в Карабах и в обратном направлении по Лачинской дороге. Мы привержены своим обязательствам свободного передвижения. Армения также обязалась обеспечить дорожное сообщение между западными районами Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой. Прошло два года, технико-экономического обоснования нет, нет никаких подвижек, ни железной дороги, ни автомобильной. И как долго нам ждать?»
Агаджанян на это возразил, что в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года упоминается только один коридор, и это Лачинский коридор. «Лачинский коридор никоим образом нельзя сравнивать с тем, что они называют «Зангезурским коридором». Речь идет о разблокировании транспортных путей, наша позиция по этому вопросу никак не менялась и не изменится», – сказал он.
Большую часть своего выступления Алиев посвятил представлению возможностей азербайджанской армии, по сути, угрожая Армении возможной новой войной. Более того, президент Азербайджана заявил, что Азербайджан сдерживает не заявление какого-то покровителя Армении, а «собственная политика» Баку.
Председатель комиссии НС по внешним отношениям ответил, что угрожающие заявления Азербайджана не могут повлиять или изменить позиции, высказанные армянской стороной.