ՀՀ ու Ադրբեջանի ղեկավարները Պրահայի ու Սոչիի հայտարարություններով ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ այդպիսով, ղարաբաղյան հակամարտությունը պատմություն է անցել։ Այս մասին է հայտարարել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Սամարղանդում Թյուրքական պետությունների կազմակերպության 9-րդ համագումարում։
Նա նաև մեղադրել է ՀՀ-ին սեպտեմբերին «ռազմական սադրանքի» կազմակերպման մեջ, ու հայտարարել, իբր, Բաքուն «ստիպված էր» հակահարձակում կազմակերպել, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»։
Ալիևի գնահատականով, ադրբեջանական զորքերը դիրքեր են զբաղեցրել «հարազատ հողում»։
Սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ադրբեջանցիները Ջերմուկին մինչև 4․5 կմ հեռավորության վրա են մոտեցել, իսկ ընդհանուր առմամբ, իշխանական պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանի գնահատականով, 2021-2022 թվականներին օկուպացվել է ՀՀ մոտ 127 քկմ տարածք։

11 Ноябрь 2022 - 11:37 AMT
Заявлениями, сделанными в Праге и Сочи, лидеры Армении и Азербайджана признали территориальную целостность и суверенитет друг друга, таким образом, «карабахский конфликт остался в истории», заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на 9-ом саммите ОТГ в Самарканде (Узбекистан).
Он также обвинил Армению в организации в сентябре «военной провокации» и заявил, что Баку «был вынужден» организовать контратаку, пишет «Интерфакс».
По словам Алиева, ВС Азербайджана на границе «в настоящее время занимают позиции на родной земле».
В результате азербайджанской агрессии 13 сентября азербайджанцы подошли к армянскому курортному городу Джермук на расстояние до 4,5 км, а в целом, по оценке депутата Армена Хачатряна, в 2021-2022 годах около 127 квадратных километров территории Республика Армения были оккупированы.