Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է սահմանն ապառազմականացնելու վերաբերյալ Ադրբեջանին ներկայացված առաջարկին։
Նա հավելել է, որ առաջարկը հետևյալն է՝ 3 կմ-անոց ապառազմականացված գոտի ստեղծել, ինչը նշանակում է, որ բանակի ստորաբաժանումները պետք է դուրս բերվեն այդ գոտուց, իսկ պահպանությունը հանձնվի սահմանապահ զորքերին։
«Մենք արել ենք նույն առաջարկը, ինչ 2020-ին, ավելի մանրամասն։ Եթե ընդունում ենք 1991-ի սահմանագիծը, իսկ Պրահայում և Սոչիում արձանագրվել է, որ ընդունում ենք, ուրեմն պետք է զորքերը փոխադարձաբար հետ քաշենք սահմանագծից: Այդ գծից այն կողմ Հայաստանը զորք պետք է չունենա, այդ գծից այս կողմ Ադրբեջանը պետք է զորք չունենա: Կարճ ասած՝ Հայաստանն առաջարկում է 1991 թվականի սահմանագծից զորքերը հետ քաշել»,-ասել է նա։
Վարչապետը հավելել է, որ որոշ տեխնիկական բնույթի առաջարկներ կան, թե ինչպես դա անել, որ մարդկանց բնականոն կյանքը չխաթարվի, մյուս կողմից՝ անվտանգության սպառնալիքներ չստեղծվեն:
Փաշինյանն այդ տեսանկյունից կարևորել է մշտադիտարկման միջազգային մեխանիզմը, քանի որ պայմանավորվածությունները ստորագրելուց զատ, պետք է նաև կատարվեն:
«Եթե զորքերը հետ են քաշվում, նաև մեր կողմից, ըստ էության պաշտպանական գիծը խախտվում է: Եթե մենք չենք ստեղծվում երաշխիքներ, որ, ենթադրենք այսօր բոլորս հետ քաշվեցինք, վաղը չէ մյուս օրը բառիս բուն իմաստով Ադրբեջանը չի հարձակվելու, ստացվում է, որ ինքներս մեր առանց այն էլ խոցելի անվտանգային համակարգը դարձնում ենք ավելի խոցելի»,-ասել է նա։
Փաշինյանն ասել է, որ առաջին անգամ Հայաստանն առաջարկել էր, որ ՌԴ-ն իրականանցի մոնիտորինգը, բայց Ադրբեջանը չի ընդունել, հիմա Հայաստանն առաջարկել է, որ դա լինի կամ ՌԴ-ն, կամ ՀԱՊԿ-ը, կամ ԵԱՀԿ-ն, կամ ԵՄ-ն կամ այլ տարբերակ:
Փաշինյանը կարևորել է երաշխավորների առկայությունը, քանի որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը հաջորդած իրադարձությունները դա են վկայում։
Նա ասել է նաև, որ ռազմավարական բարձունքներից իրենք կարող ենք տեսնել Կապանը, Գորիսը, Ջերմուկը, Սևանա լիճը։

Prime Minister Nikol Pashinyan has weighed in on a proposal submitted to Azerbaijan regarding the demilitarization of the border between the two countries.
According to him, the Armenian side has proposed creating a 3km demilitarized zone, which means that the armies of the two countries should be withdrawn from the area, and the protection of the border should be entrusted to the border guard troops.
"We have made the same offer as in 2020, a more detailed one. If we accept the border line of 1991 — and it was registered in Prague and Sochi that we do accept it — then we should mutually withdraw the troops from the border line. Armenia should not have troops beyond that line, Azerbaijan should not have troops here. Armenia proposes to withdraw troops from the 1991 border," Pashinyan said in an interview with the Public TV on Friday, November 11.
The Prime Minister added that Armenia has also made some technical proposals on how to arrange the withdrawal so that people's normal life is not disrupted, and no security threats are created.
Pashinyan said that Armenia had at first proposed that Russia carry out the monitoring, but Azerbaijan had not accepted the proposal. Now, Pashinyan said, Yerevan has proposed that the monitoring be ensured either by Russia, the CSTO, the OSCE, the EU, or another party.