Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է սահմանն ապառազմականացնելու վերաբերյալ Ադրբեջանին ներկայացված առաջարկին։
Նա հավելել է, որ առաջարկը հետևյալն է՝ 3 կմ-անոց ապառազմականացված գոտի ստեղծել, ինչը նշանակում է, որ բանակի ստորաբաժանումները պետք է դուրս բերվեն այդ գոտուց, իսկ պահպանությունը հանձնվի սահմանապահ զորքերին։
«Մենք արել ենք նույն առաջարկը, ինչ 2020-ին, ավելի մանրամասն։ Եթե ընդունում ենք 1991-ի սահմանագիծը, իսկ Պրահայում և Սոչիում արձանագրվել է, որ ընդունում ենք, ուրեմն պետք է զորքերը փոխադարձաբար հետ քաշենք սահմանագծից: Այդ գծից այն կողմ Հայաստանը զորք պետք է չունենա, այդ գծից այս կողմ Ադրբեջանը պետք է զորք չունենա: Կարճ ասած՝ Հայաստանն առաջարկում է 1991 թվականի սահմանագծից զորքերը հետ քաշել»,-ասել է նա։
Վարչապետը հավելել է, որ որոշ տեխնիկական բնույթի առաջարկներ կան, թե ինչպես դա անել, որ մարդկանց բնականոն կյանքը չխաթարվի, մյուս կողմից՝ անվտանգության սպառնալիքներ չստեղծվեն:
Փաշինյանն այդ տեսանկյունից կարևորել է մշտադիտարկման միջազգային մեխանիզմը, քանի որ պայմանավորվածությունները ստորագրելուց զատ, պետք է նաև կատարվեն:
«Եթե զորքերը հետ են քաշվում, նաև մեր կողմից, ըստ էության պաշտպանական գիծը խախտվում է: Եթե մենք չենք ստեղծվում երաշխիքներ, որ, ենթադրենք այսօր բոլորս հետ քաշվեցինք, վաղը չէ մյուս օրը բառիս բուն իմաստով Ադրբեջանը չի հարձակվելու, ստացվում է, որ ինքներս մեր առանց այն էլ խոցելի անվտանգային համակարգը դարձնում ենք ավելի խոցելի»,-ասել է նա։
Փաշինյանն ասել է, որ առաջին անգամ Հայաստանն առաջարկել էր, որ ՌԴ-ն իրականանցի մոնիտորինգը, բայց Ադրբեջանը չի ընդունել, հիմա Հայաստանն առաջարկել է, որ դա լինի կամ ՌԴ-ն, կամ ՀԱՊԿ-ը, կամ ԵԱՀԿ-ն, կամ ԵՄ-ն կամ այլ տարբերակ:
Փաշինյանը կարևորել է երաշխավորների առկայությունը, քանի որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը հաջորդած իրադարձությունները դա են վկայում։
Նա ասել է նաև, որ ռազմավարական բարձունքներից իրենք կարող ենք տեսնել Կապանը, Գորիսը, Ջերմուկը, Սևանա լիճը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью Общественному телевидению коснулся представленного Азербайджану предложения относительно демилитаризации границы.
Он отметил, что предложение заключается в следующем: создать 3-километровую демилитаризованную зону, а это означает, что армейские части должны быть выведены из этой зоны, а охрана передана пограничным войскам.
«Мы сделали то же предложение, что и в 2020 году, но более подробно. Если мы принимаем линию границы 1991 года, а в Праге и Сочи зафиксировано, что мы ее принимаем, то мы должны обоюдно вывести войска с линии границы. У Армении не должно быть войск за этой линией, у Азербайджана здесь не должно быть войск. Одним словом, Армения предлагает вывести войска с границы 1991 года», – сказал он.
Премьер-министр добавил, что есть некоторые технические предложения, как сделать так, чтобы нормальная жизнь людей не нарушалась, а с другой стороны, не создавались угрозы безопасности.
С этой точки зрения Пашинян подчеркнул важность международного механизма мониторинга, поскольку помимо подписания соглашений необходимо также их выполнение.
«Если войска отступают, в том числе и с нашей стороны, по сути, линия обороны нарушена. Если мы не создадим гарантии того, что, скажем, сегодня мы все ушли, Азербайджан не атакует буквально на следующий день, получается, что мы сами делаем нашу и без того уязвимую систему безопасности еще более уязвимой», – сказал он.
Пашинян сказал, что в первый раз Армения предложила России провести мониторинг, но Азербайджан его не принял, теперь Армения предложила, чтобы это была либо Россия, ОДКБ, ОБСЕ или ЕС, либо другой вариант.
Пашинян подчеркнул важность наличия гарантов, что доказывают события после трехстороннего заявления от 9 ноября.