ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը հավանություն է տվել բանաձևին, որով կոչ է արվում ՌԴ-ից հատուցում գանձել հօգուտ Ուկրաինայի՝ փոխհատուցելու համար ՌԴ-ի ներխուժման հետևանքով այդ երկրի կրած վնասը։ Հայաստանը ձեռնպահ է քվեարկել։
Բանաձևով նաև կոչ է արվում համապատասխան մեխանիզմ ստեղծել դրա իրականացման համար։
Փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 94 պետություն, դեմ՝ 13-ը, ձեռնպահ՝ 73-ը: 11 երկիր չի մասնակցել քվեարկության, գրում է BBC-ն։
Դեմ են քվեարկել Բելառուսը, Կենտրոնական Աֆրիկայի Հանրապետությունը, Չինաստանը, Կուբան, ԿԺԴՀ-ն, Էրիթրեան, Եթովպիան, Իրանը, Մալին, Ռուսաստանը, Սիրիան և Զիմբաբվեն:
Թուրքիան և Վրաստանը կողմ քվեարկած երկրների շարքում են, իսկ Ադրբեջանը չի մասնակցել քվեարկության։
Հայաստանից բացի, ձեռնպահ են քվեարկել Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանը, Ուզբեկստանն ու Սերբիան։
ՄԱԿ ԳՎ բանաձևերը, ի տարբերություն ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերի, պարտադիր չեն կատարման համար, թեև ունեն որոշակի քաղաքական նշանակություն։ Իսկ ՄԱԿ ԱԽ-ում ՌԴ-ն ունի վետոյի իրավունք և արգելափակում է իր դեմ ուղղված բոլոր փաստաթղթերը։

15 Ноябрь 2022 - 12:12 AMT
Участники спецсессии Генеральной Ассамблеи ООН приняли резолюцию по созданию международного реестра ущерба, причиненного Россией Украине, а также признающую необходимость создания механизма для возмещения убытков.
За резолюцию проголосовали 94 страны, 14 высказались против, 73 воздержались, в их числе и Армения, пишет ТАСС.
Помимо Армении, воздержались также Индия, Казахстан, Киргизия, Таджикистан и Узбекистан.
Против документа проголосовали Россия, Белоруссия, Зимбабве, Иран, Китай, КНДР, Куба, Мали, Никарагуа, Сирия, Содружество Багамских Островов, Центрально-Африканская Республика, Эритрея и Эфиопия.
Резолюцию поддержали Грузия, Латвия, Литва, Молдавия, Украина и Эстония. Не принимали участия в голосовании Азербайджан и Туркмения.
Из числа других государств в поддержку резолюции выступили Венгрия и Турция. Индонезия, Саудовская Аравия и Сербия воздержались.
Резолюция также содержит очередной призыв к РФ прекратить боевые действия на Украине и вывести войска. Она была подготовлена западными странами при участии Киева.