Ադրբեջանական մարտական դիրքից կրակ է արձակվել գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ, հայտնում է Արցախի ոստիկանությունը:
Նոյեմբերի 16-ին` ժամը 14:30-ին, Ասկերանի շրջանի Սարուշեն գյուղի 36-ամյա բնակիչը ոստիկանության Մարտունու շրջանային բաժնի Կարմիր շուկայի բաժանմունք է դիմել այն մասին, որ ժամը 11:40-ի սահմաններում Ամարասի հովտում գտնվող Սարուշեն համայնքին պատկանող գյուղատնտեսական հողատարածքներում աշխատանքներ իրականացնելիս ադրբեջանական բանակի ծառայողները հարակից մարտական դիրքից հրաձգային տարբեր զինատեսակներից անկանոն կրակ են բացել դաշտում աշխատող քաղաքացիների ուղղությամբ։
Հրադադարի ռեժիմի խախտման պատճառով դադարեցվել են գյուղատնտեսական աշխատանքները:
Քաղաքացիական անձանց շրջանում տուժածներ չկան։
Դեպքի մասին ոստիկանությունը տեղեկացրել և համապատասխան նյութեր է տրամադրել ռուսական խաղաղապահ զորակազմին։
Ստուգմամբ զբաղվում է ոստիկանության Մարտունու շրջանային բաժինը:
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը 2020-2022թթ. Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման դեպքերի և Արցախի խաղաղ բնակչության իրավունքների խախտման մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ նշելով, որ այդ ընթացքում Արցախում Ադրբեջանի կողմից 18 անձ է սպանվել։
Ադրբեջանի ԶՈւ-ն նոյեմբերի 12-ին կրակ էր բացել ԼՂ խաղաղ բնակչի ուղղությամբ Խրամորթ գյուղից ոչ հեռու և վիրավորել նրան։ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը հաստատել էր, որ կրակոցներն արձակվել են ադրբեջանական դիրքից և որ վիրավորվել է գյուղաշխատանքներ կատարող խաղաղ բնակիչը։

36-летний житель села Сарушен Аскеранского района Нагорного Карабаха в 14:30, 16 ноября, обратился в отдел Кармир Шука Мартунинского РОВД с сообщением, что около 11:40 в долине Амараса во время проведения работ на сельскохозяйственных угодьях, принадлежащих общине Сарушен Аскеранского района, военнослужащие азербайджанской армии с прилегающей боевой позиции открыли беспорядочный огонь в направлении работающих в поле граждан. Об этом сообщает пресс-служба полиции МВД Арцаха.
Отмечается, что сельскохозяйственные работы были остановлены из-за нарушения режима прекращения огня.
Пострадавших среди мирного населения нет.
Полиция проинформировала об инциденте и передала соответствующие материалы российским миротворческим силам.
12 ноября около 18:00 в Аскеранский райотдел полиции поступило сообщение, что на административной территории села Храморт с азербайджанской военной позиции из стрелкового оружия была открыта стрельба в направлении гражданских лиц, 27-летнего С. Ваняна и 45-летнего А. Айрапетяна, проводивших работы на сельскохозяйственной технике.
Выстрелами были разбиты лобовое и заднее стекла трактора. Осколки разбитого лобового стекла попали в А. Айрапетяна, нанеся ему телесные повреждения. Он был доставлен в Республиканский медицинский центр.