ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ և քննարկել հայ-ադրբեջանական խաղաղության բանակցությունների արդյունքներն ու հետագա քայլերը։
Բլինքենը կոչ է արել Ալիևին պահպանել հրադադարը և չդիմել սադրանքների՝ վստահության մթնոլորտ ստեղծելով Հայաստանի հետ խաղաղության հիմք ստեղծելու համար, հայտնում է Պետական դեպարտամենտը։
Բլինքենը նաև ընդգծել է, որ Վաշինգտոնն աջակցում է խաղաղության գործընթացին և կողմերին կոչ է արել պլանավորել հետագա բանակցությունները, ինչպես պայմանավորվել էին Վաշինգտոնում։
Ավելի վաղ Բլինքենը, Twitter-ի իր էջում անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցին, ասել է, որ հորդորել է Փաշինյանին պահպանել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների տեմպը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը նոյեմբերի 15-ի հեռախոսազրույցում մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, մասնավորապես, նոյեմբերի 7-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և դրան հետևած եռակողմ հանդիպման վերաբերյալ: Պետքարտուղար Բլինքենն ԱՄՆ պատրաստակամությունն է հայտնել շարունակելու աջակցությունը Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում:

17 Ноябрь 2022 - 10:01 AMT
Госсекретарь США Энтони Блинкен 16 ноября провел беседу с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Об этом говорится в сообщении Госдепа США.
Стороны обсудили результаты двусторонних армяно-азербайджанских мирных переговоров и дальнейшие шаги.
Госсекретарь подчеркнул, что США поддерживают мирный процесс, и призвал обе стороны запланировать дальнейшие переговоры в соответствии с достигнутыми в Вашингтоне договоренностями.
Он призвал Ильхама Алиева соблюдать режим прекращения огня и воздерживаться от провокаций, одновременно изучая меры укрепления доверия с Арменией, чтобы подготовить почвы для мира.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 15 ноября провел телефонный разговор с госсекретарем США Энтони Блинкеном. Собеседники обменялись мнениями о нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, в частности, о состоявшейся 7 ноября в Вашингтоне встрече министров иностранных дел Армении и Азербайджана и последовавшей за ней трехсторонней встрече.