Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Զարգացման ֆրանսիական գործակալության (ԶՖԳ) Արևելյան Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի և Ասիայի վարչության տնօրեն Սիրիլ Բելիեի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը շնորհակալություն է հայտնել բարեկամ Ֆրանսիային՝ Սենատի կողմից ընդունված բանաձևի համար և ընդգծել դրա կարևորությունը:
Մհեր Գրիգորյանը բարձր է գնահատել ստորագրված՝ Զարգացման ֆրանսիական գործակալության՝ Ասիական զարգացման բանկի հետ համատեղ «Հարկաբյուջետային կայունության և ֆինանսական շուկաների զարգացման» բյուջետային աջակցության ծրագիրը՝ ընդգծելով ֆինանսական աջակցությունից զատ Հայաստանում ճիշտ բիզնես մշակույթի ներդրման կարևորությունը:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Եվրոպական միության Տնտեսական և ներդրումային պլանի ներքո իրականացվելիք ծրագրերի շրջանակներում ԶՖԳ-ի հետ համագործակցության հնարավորությունների շուրջ: Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները անդրադարձել են նաև համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին՝ հաշվի առնելով նաև առաջիկայում ԶՖԳ-ի կողմից Հայաստանում գրասենյակի բացման կարևորությունը:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոն:
Ֆրանսիայի սենատը 295 կողմ և 1 դեմ ձայներով ընդունել է Հայաստանին աջակցող և Ադրբեջանի նկատմամբ պատժմիջոցներ առաջարկող բանաձև: Բանաձևը ներկայացրել են սենատորներ Բրունո Ռըտայոն, Քրիստիան Կամբոնը, Էլիան Ասասին, Պատրիկ Կանները, Էրվե Մարսեյը և Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը։

Вице-премьер Армении Мгер Григорян принял делегацию во главе с директором департамента Восточной Европы, Ближнего Востока и Азии Французского агентства развития Сирил Белье. На встрече также присутствовала посол Франции в Армении Анн Луйо.
В начале встречи вице-премьер воспользовался возможностью, чтобы поблагодарить Францию за резолюцию, принятую Сенатом, и подчеркнул ее важность. Мгер Григорян также высоко оценил программу поддержки бюджета «Налогово-бюджетная стабильность и развитие финансовых рынков», подписанную 17 ноября Французским агентством развития и Азиатским банком развития, подчеркнув важность внедрения в Армении правильной бизнес-культуры в дополнение к финансовой поддержке.
Также состоялся обмен мнениями о возможностях сотрудничества с Французским агентством развития в рамках проектов, которые будут реализованы в рамках Экономического и инвестиционного плана Европейского Союза. В ходе встречи собеседники также коснулись перспектив расширения сотрудничества, принимая во внимание важность открытия в ближайшем будущем офиса Французского агентства развития в Армении.
Ранее Сенат Франции принял резолюцию в поддержку Армении и предложил ввести санкции против Азербайджана. В числе прочих положений резолюция Сената Франции: требует вывести вооруженные силы Азербайджана с суверенной территории Армении и уважать территориальную целостность и суверенитет Армении; призывает к освобождению всех армянских военнопленных и их репатриации на Родину.