ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Իտալիայի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Անտոնիո Տայանին նոյեմբերի 21-ի հեռախոսազրույցում քննարկել են ՀՀ-ում տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության հետ կապված հարցեր։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանը վերաբերող հարցերի։ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ոչ կառուցողական և ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառմանը միտված մոտեցումները խաթարում են տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ջանքերը:
Միրզոյանն ու Տայանին արձանագրել են, որ Հայաստանի և Իտալիայի հարաբերությունները հիմնված են ընդհանուր արժեքների և պատմական առնչությունների վրա, և պատրաստակամություն հայտնել գործուն քայլեր ձեռնարկելու փոխշահավետ համագործակցությունն առավել զարգացնելու ուղղությամբ։
Կողմերն անդրադարձել են բարձրաստիճան փոխայցելությունների իրականացմանը, մտքեր փոխանակել երկու երկրների ԱԳՆ-ների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացման վերաբերյալ:
Ընդգծվել է առևտրատնտեսական կապերի խորացման ու ներդրումների խրախուսման նշանակությունը և այս առումով կարևորվել հայ-իտալական միջակառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Italy’s Deputy Prime Minister and Foreign Minister of Italy Antonio Tajani spoke over the phone on Monday, November 21 and discussed the EU monitoring mission deployed in Armenia, among other things.
Mirzoyan and Tajani noted that relations between Armenia and Italy are based on common values and historical relations and expressed readiness to undertake active steps towards further developing mutually beneficial cooperation.
The sides weighed in on the importance of high-level mutual visits, and exchanged views on conduction of political consultations between the Foreign Ministries of the two countries. The importance of deepening trade and economic relations and encouraging investments was emphasized and, in this regard, the work of the Armenian-Italian intergovernmental commission was highlighted.
During the telephone conversation, issues related to regional stability and security were also touched upon.
Minister Mirzoyan emphasized that Azerbaijan's non-constructive approaches to the use of force or the threat of force are undermining efforts to establish peace and stability in the region.