ՀԱՊԿ-ը Հայաստանին օգնության միջոցառումների մի ամբողջ համալիր է առաջարկել, այդ թվում՝ առաքելության գործուղում Ադրբեջանի հետ սահման , որը կգնահատի իրավիճակը։ Այդ մասին հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը բելառուսական ՕՆՏ հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Իրավիճակը բարդ է, առաջին հերթին Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին, այնտեղ գրեթե ամեն օր փոխհրաձգություններ են տեղի ունենում։ Ընդհանուր առմամբ, այն միջոցառումների համալիրը, որն առաջարկվում է ՀԱՊԿ-ի կողմից որպես օգնություն Հայաստանին, իսկ այնտեղ միջոցառումները տարբեր են՝ և քաղաքական-դիվանագիտական, և ռազմական, այդ թվում՝ առաքելության ուղարկում այդ սահման, որն իրապես կգնահատի իրավիճակը, դրանք ընդհանուր առմամբ բոլոր պետությունների կողմից աջակցություն են ստացել», – ասել է Զասը։
Ըստ նրա՝ միակ բանը, որին չի հաջողվել հասնել, դա այնտեղ ստեղծված իրավիճակի միասնական գնահատումն է։
Երևանում ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի ժամանակ Ստանիսլավ Զասը հայտարարել էր, որ Հայաստանին օգնությունցուցաբերելու մասին փաստաթուղթը գրեթե պատրաստ է, բայց որոշակի լրամշակումների կարիք ունի: Հանձնարարություն է տրվել լրամշակել այդ փաստաթուղթը և ներկայացնել այն ստորագրման պետությունների ղեկավարներին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի ստորագրել «ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հռչակագրի և ՀՀ-ին օժանդակություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին» նախագիծը՝ նշելով, որ ստորագրման ներկայացված նախագիծը վերջնական տեսքի չի բերվել։

ОДКБ предложила целый комплекс мер помощи Армении, в том числе отправку на границу с Азербайджаном миссии, которая оценит ситуацию. Об этом заявил генсек организации Станислав Зась в интервью белорусскому телеканалу ОНТ.
«Ситуация непростая, прежде всего на границе Армении и Азербайджана, там практически ежедневно происходят перестрелки. В целом тот комплекс мер, который предлагается со стороны ОДКБ в качестве помощи Армении – а там меры разные: и политико-дипломатические, и военные, и в том числе направление миссии на эту границу, которая будет реально оценивать ситуацию, – они в общем-то нашли поддержку у всех государств», – сказал Зась, пишет Sputnik Армения.
По его словам, «единственное, чего не удалось достичь – консолидированной оценки той ситуации, которая там сложилась».
На полях саммита ОДКБ в Ереване Станислав Зась заявил, что документ об оказании помощи Армении почти готов, но нуждается в некоторых доработках. Дано поручение доработать этот документ и представить его на подписание главам государств.