ՀԱՊԿ-ը Հայաստանին օգնության միջոցառումների մի ամբողջ համալիր է առաջարկել, այդ թվում՝ առաքելության գործուղում Ադրբեջանի հետ սահման , որը կգնահատի իրավիճակը։ Այդ մասին հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը բելառուսական ՕՆՏ հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Իրավիճակը բարդ է, առաջին հերթին Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին, այնտեղ գրեթե ամեն օր փոխհրաձգություններ են տեղի ունենում։ Ընդհանուր առմամբ, այն միջոցառումների համալիրը, որն առաջարկվում է ՀԱՊԿ-ի կողմից որպես օգնություն Հայաստանին, իսկ այնտեղ միջոցառումները տարբեր են՝ և քաղաքական-դիվանագիտական, և ռազմական, այդ թվում՝ առաքելության ուղարկում այդ սահման, որն իրապես կգնահատի իրավիճակը, դրանք ընդհանուր առմամբ բոլոր պետությունների կողմից աջակցություն են ստացել», – ասել է Զասը։
Ըստ նրա՝ միակ բանը, որին չի հաջողվել հասնել, դա այնտեղ ստեղծված իրավիճակի միասնական գնահատումն է։
Երևանում ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի ժամանակ Ստանիսլավ Զասը հայտարարել էր, որ Հայաստանին օգնությունցուցաբերելու մասին փաստաթուղթը գրեթե պատրաստ է, բայց որոշակի լրամշակումների կարիք ունի: Հանձնարարություն է տրվել լրամշակել այդ փաստաթուղթը և ներկայացնել այն ստորագրման պետությունների ղեկավարներին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի ստորագրել «ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հռչակագրի և ՀՀ-ին օժանդակություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին» նախագիծը՝ նշելով, որ ստորագրման ներկայացված նախագիծը վերջնական տեսքի չի բերվել։

The CSTO has proposed “a whole range of measures” to help Armenia, including sending a mission to the border with Azerbaijan to assess the situation, the Secretary General of the organization, Stanislav Zas, said in an interview with the Belarusian TV channel ONT.
"The situation is not simple, primarily on the border between Armenia and Azerbaijan, skirmishes take place there almost daily. In general, the set of measures that is proposed by the CSTO as assistance to Armenia – which are different: political and diplomatic, and military, and which include the sending of a mission to this border to realistically assess the situation – generally found support from all states," Zas said.
According to him, "the only thing that has not been achieved is a consolidated assessment of the situation that has developed there."
On the sidelines of the CSTO summit in Yerevan, Zas said that the document on providing assistance to Armenia is almost ready, but needs some refinement. An instruction was given to finalize said document and submit it for signing to the heads of state.