Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Բաքվում գտնվող ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Կովկասում բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերը քննարկել են ՀՀ և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը։
«Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները կարծիքներ են փոխանակել նոյեմբերի 7-ին Վաշինգտոնում կայացած ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման մասին, որն ընթացել է հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության պայմանագրի շուրջ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, գրում է Interfax.az-ը։
Ալիևը բարձր է գնահատել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի մշատական ուշադրությունը Ադրբեջանի և ՀՀ միջև հարաբերությունների կարգավորման հանդեպ։
Սենատում կազմակերպված «Կովկասում ԱՄՆ քաղաքականության գնահատականները» քննարկման ժամանակ Ֆիլիպ Ռիքերն ասել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը չի գործում, ձևաչափի մանդատն ու նպատակը, սակայն՝ պահպանվում են։ Նա տեղեկացրել էր, որ շատ սերտ կապի մեջ է ֆրանսիացի իր գործընկերոջ, ԵՄ-ի, ԵԱՀԿ-ի ու այլ շահագրգիռ կողմերի հետ, իսկ Բաքուն հայտնել է Մինսկի խմբի հետ փոխգործակցության դադարեցման մասին։

28 Ноябрь 2022 - 10:41 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в Баку принял сопредседателя Минской группы ОБСЕ по Карабаху, спецпредставителя по переговорам на Южном Кавказе Филиппа Рикера.
Отмечается, что на встрече состоялся обмен мнениями по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, встрече в Вашингтоне от 7 ноября на уровне министров иностранных дел относительно проведения переговоров по мирному договору, пишет Interfax.az.
Стороны высоко оценили то, что госсекретарь США Энтони Блинкен держит под пристальным вниманием нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном.
Ранее Алиев отказался от запланированной на 7 декабря встречи с премьером Армении Николом Пашиняном. По словам Алиева, армянская сторона настаивала на присутствии президента Франции, из-за чего азербайджанский лидер не поедет на переговоры.