Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Բաքվում գտնվող ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Կովկասում բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերը քննարկել են ՀՀ և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը։
«Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները կարծիքներ են փոխանակել նոյեմբերի 7-ին Վաշինգտոնում կայացած ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման մասին, որն ընթացել է հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության պայմանագրի շուրջ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, գրում է Interfax.az-ը։
Ալիևը բարձր է գնահատել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի մշատական ուշադրությունը Ադրբեջանի և ՀՀ միջև հարաբերությունների կարգավորման հանդեպ։
Սենատում կազմակերպված «Կովկասում ԱՄՆ քաղաքականության գնահատականները» քննարկման ժամանակ Ֆիլիպ Ռիքերն ասել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը չի գործում, ձևաչափի մանդատն ու նպատակը, սակայն՝ պահպանվում են։ Նա տեղեկացրել էր, որ շատ սերտ կապի մեջ է ֆրանսիացի իր գործընկերոջ, ԵՄ-ի, ԵԱՀԿ-ի ու այլ շահագրգիռ կողմերի հետ, իսկ Բաքուն հայտնել է Մինսկի խմբի հետ փոխգործակցության դադարեցման մասին։

Azerbaijani President Ilham Aliyev met with the U.S. co-chair of the OSCE Minsk Group on Nagorno Karabakh, special representative for negotiations in the South Caucasus Philip Reeker, local media reported.
During the meeting, an exchange of views took place on the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, as well as a meeting in Washington at the level of foreign ministers regarding the negotiations on a peace treaty.
The parties “highly appreciated” the fact that US Secretary of State Anthony Blinken keeps the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan under close attention.
Aliyev on Friday cancelled a planned meeting with Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan, who he said had demanded the mediation of French President Emmanuel Macron. The Azeri leader said he would not be meeting with Pashinyan in Brussels on December 7 because the Armenian leader demanded that Macron attend the talks.