Հայաստանում սեպտեմբերի 21-ից նոյեմբերի 11-ն ընկած ժամանակահատվածում ըստ կացության վայրի գրանցվել է 2820 ռուսաստանցի, ինչը 4 անգամ ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ 2021-ին ՀՀ-ում ժամանակավոր գրացնում էր ստացել ՌԴ 722 քաղաքացի, հայտնում է ՌԲԿ-ն։
Տվյալները հայտնել է ՀՀ ոստիկանությունը՝ ՌԲԿ-ի հարցմանն ի պատասխան։
Ավելացել են նաև կացության ժամանակավոր կարգավիճակի ստացման հայտերը՝ 1․5 ամսվա ընթացքում դիմում է ներկայացրել ՌԴ 708 քաղաքացի։
2021-ի նույն ժամանակահատվածում նման դիմում էր ներկայացրել 257 անձ, ինչը 2․5 անգամ պակաս է 2022-ի ցուցանիշից։
2022-ի նշված ժամանակահատվածում կացության ժամանակավոր կարգավիճակի հայտի 1 մերժում է եղել՝ պատճառները չեն նշվում։ 1 մերժում է եղել նաև նախորդ տարի։
ՌԴ ԱԴԾ տվյալներով, 2022-ի երրորդ եռամսյակում՝ հուլիս-սեպտեմբերին, ՌԴ-ից ՀՀ է մեկնել 267,000 մարդ, ինչը ռեկորդային թիվ է վերջին 5 տարվա համար։
ՀՀ միգրացիոն ծառայությունից հայտնել են, որ հոկտեմբերի վերջի տվյալներով ՀՀ է ժամանել ավելի քան 786,000 ռուսաստանցի, որից 744,000 վերադարձել է ՌԴ։ Այդպիսովում

30 Ноябрь 2022 - 12:06 AMT
В Армении с 21 сентября по 11 ноября по месту пребывания зарегистрировались 2820 россиян, пишет РБК со ссылкой на пресс-службу полиции Армении. Это почти в четыре раза больше, чем за аналогичный период 2021 года — тогда временную регистрацию получили 722 российских гражданина.
Увеличилось и число заявок на получение вида на жительство (ВНЖ) среди россиян: за полтора месяца документы на получение вида на жительство подали 708 человек. За тот же период прошлого года — в 2.5 раза меньше — 277. Получили вид на жительство за это время 273 человека, в прошлом году — 257 человек.
При этом одному россиянину в получении ВНЖ за этот период 2022 года было отказано. Один отказ зарегистрирован в те же даты и в 2021 году. Причину отказов в полиции не уточнили.
Граждане России имеют право находиться в Армении не более 180 дней в течение года. Если россиянин планирует остаться в стране более чем на 30 дней, ему необходимо зарегистрироваться по месту пребывания.
По данным ФСБ, число въездов россиян в Армению в третьем квартале 2022 года стало рекордным за пять лет: за июль-сентябрь в страну выехали 267,000 раз.
Россияне стали массово переезжать в Армению после начала войны в Украине. Поток резко возрос с сентября 2022 года, после того, как в РФ объявили частичную мобилизацию.