ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Մայքլ Քարփենթերը, անդրադառնալով իրավիճակին Հարավային Կովկասում, ասել է, որ ԱՄՆ-ն խորապես ներգրավված է տարածշրջանի գործընթացներում և ցանկանում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը որքան հնարավոր է շուտ կնքվի։
Պատասխանելով ՀՀ և Ադրբեջանի միջև բանկացությունների մասին հարցին՝ նա ասել է․ «ԱՄՆ-ն խորապես ներգրավված է այս գործընթացում և շատ շահագրգռված է, որ խաղաղության համաձայնագիր ստորագրվի, և շարունակելու է ուղիներ փնտրել նախարարների և առաջնորդների հանդիպում կազմակերպելու համար»:
Նա հավելել է՝ գաղտնիք չէ, որ ԱՄՆ-ն շատ սերտորեն գործակցում է այդ հարցում ԵՄ գործընկերների հետ և դիտարկում է ԵԱՀԿ գործիքակազմի ծավալումը, որը Հայաստանի խնդրանքով հայ-ադրբեջանական սահմանի հայկական կողմում կարիքների գնահատման թիմ է տեղակայել, ինչպես նաև մեծապես սատարում է ԵՄ ջանքերին սահմանին։
«Մեր նպատակը հստակ է. մենք ցանկանում ենք որքան հնարավոր է շուտ սահմանազատված տեսնել սահմանը: Ցանկանում ենք որքան հնարավոր է շուտ տեսնել խաղաղության համաձայնագիրը երկու կողմերի միջև, որպեսզի խաղաղությունն ու կայունությունը վերադառնան տարածաշրջան, հարգվեն մարդու իրավունքներն ու այս տարածաշրջանում ապրող բոլոր մարդկանց անվտանգությունը, և մենք կարողանանք Հարավային Կովկասի պատմության մեջ նոր էջ բացել: Ակնհայտ է, որ այդ վերջնական վիճակին հասնելու համար որոշ ժամանակ կպահանջվի, սակայն մենք ձգտում ենք անել ամեն հնարավորը՝ նպաստելու համար այդ արդյունքին», – ասել է Քարփենթերը։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ դեկտեմբերի 7-ին Բրյուսելում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ կայանալիք հանդիպումը չի կայանա։ «Հանդիպումը Բրյուսելում պետք է կայանար դեկտեմբերի 7-ին։ Սակայն, երեկ Հիքմեթ Հաջիևն ինձ տեղեկացրել է, որ Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի գրասենյակից նրան ասել են, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համաձայն է հանդիպման միայն Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի մասնակցության պայմանով։ Դա նշանակում է, որ հանդիպումը չի կայանա»,-ասել է Ալիևը։ Երևանն ի պատասխան հայտարարել է, որ պատրաստ է այդ բանակցություններին նախկին ձևաչափով։

The United States would like to see the border between Armenia and Azerbaijan delimited as soon as possible, Permanent Representative of the United States of America to the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Michael Carpenter told a briefing on Tuesday, August 29.
Carpenter said the United States is “very keenly involved” in the process of diplomacy between Armenia and Azerbaijan in pursuing an agreement that would bring peace to the region and normalize relations.
“I should say very deeply involved in this process, very keenly interested in securing a peace agreement, and we will continue to look for ways to bring the ministers and the leaders together. It’s no secret that we’re working very closely with our EU partners on this and looking at also deploying the toolkit of the OSCE, which did deploy a needs assessment team to the Armenian side of the Armenian-Azerbaijani border at Armenia’s request, but also supporting very much the EU efforts on the border,” the ambassador said.
“Our objective is simple: We would like to see the border delimited as soon as possible; we would like to see a peace agreement agreed between the two sides as soon as possible so that peace and stability comes back to the region, the human rights and the security of all individuals living in this region are respected, and we can turn a new page in the history of the South Caucasus. Obviously it’s going to take some time to get to that end state, but we’re committed to doing everything we can to support that outcome.”