ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին, որի թեկնածությունն առաջադրվել է ՌԴ-ում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում, Սենատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեում լսումների ժամանակ հայտարարել է, որ Հայաստանը դժգոհ է ՌԴ հետ հարաբերություններից, և Վաշինգտոնը, օգտվելով դրանից, «կարևոր բանակցություններ է վարում Երևանի հետ», գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Հայերն ինձ ասում են, որ, քանի որ նրանք չեն ցանկանում վերադառնալ անցյալին, կոռումպացված առաջնորդներին, նրանք ավելի լուսավոր ապագա են ուզում գտնել։ Կրկին անդրադառնալով Ռուսաստանի թեմային՝ կարծում եմ, որ խնդիրն այն է, ինչպես իրենք հայերն են ասում, որ իրենց որոշ նախկին և ներկա հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ չեն բխում Հայաստանի այսօրվա պահանջներից։ Կարծում եմ, որ մենք՝ ԱՄՆ-ն և Հայաստանը, հետևյալ փուլում ենք՝ մենք որոշ շատ կարևոր բանակցություններ ենք վարում այն հարցի շուրջ, թե ինչպես կարող են ամերիկացիներն օգնել Հայաստանին, որն, ըստ իս, շարունակում է ձգտել առավել ժողովրդավարական և անվտանգ ապագայի»,-ասել է Թրեյսին։
Նա հավելել է, որ այս առումով շատ են անվտանգության ոլորտի մարտահրավերները, որտեղ «Ռուսաստանն իր դերակատարումն ունի և որոնց ԱՄՆ-ն պետք է ուշադրություն դարձնի»։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ՀՀ-ում ԱՄՆ գործող Լին Թրեյսիի թեկնածությունն առաջարկել է ՌԴ-ում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում։ Նոյեմբերի 30-ին ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում սկսվել են նաև Հայաստանում Միացյալ Նահանգների նոր դեսպանի թեկնածու Քրիստինա Քվիենի վերաբերյալ լսումները:

1 Декабрь 2022 - 10:02 AMT
Армения не удовлетворена текущим состоянием отношений с Россией, и Вашингтон, пользуясь этим, ведет важные переговоры с Ереваном. Об этом заявила кандидат на пост посла США в России, бывший посол США в Армении Линн Трейси.
«Армяне мне говорят, что, поскольку они не хотят возвращаться в прошлое, к коррумпированным лидерам, они хотят найти более светлое будущее. Вновь затрагивая тему России, думаю, проблема заключается в следующем, и это говорят армяне: они видят, что некоторые их прежние отношения и нынешние отношения с Россией не отвечают сегодня потребностям Армении. Считаю, мы – США и Армения – находимся сейчас на следующем этапе: мы ведем некоторые очень важные переговоры относительно того, как мы (американцы – ред.) можем помочь Армении, которая, на мой взгляд, продолжает стремиться к более демократическому и безопасному будущему», – заявила Трейси, пишет ТАСС.
«Скажу, что тут есть и много вызовов в сфере безопасности, в которых Россия играет роли и которым мы должны уделять внимание», – добавила американский дипломат.
Она выступила в комитете по иностранным делам Сената Конгресса США на слушаниях, которые были посвящены рассмотрению ее кандидатуры. До ее выдвижения американским президентом Джо Байденом на пост посла США в России Трейси занимала аналогичную должность в Ереване.