ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Լեհաստանի Լոձ քաղաքում ԵԱՀԿ նախարարական 29-րդ համաժողովում իր ելույթում ասել է, որ կարևոր է պահանջել Ադրբեջանի զինված ուժերի ամբողջական դուրսբերումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն շարունակում է իր առավելապաշտական ու ռազմատենչ հռետորաբանությունը, այլև՝ ռազմական ագրեսիան Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ։
«Սեպտեմբերի 13-14-ն Ադրբեջանը սանձազերծեց ոչնչով չհրահրված ագրեսիա՝ գրավելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի մոտ 140 քառ. կմ: 2020թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ի վեր սա երրորդ լայնածավալ հարձակումն էր Հայաստանի դեմ: Այս ագրեսիայի հետևանքով ունեցանք 233 զոհ, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչներ, հազարավոր ներքին տեղահանված Հայաստանի քաղաքացիներ, թիրախավորվեցին բնակավայրեր և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, պատճառվեցին տնտեսական ու բնապահպանական լուրջ վնասներ։ Պատերազմական հանցագործությունների ամենադաժան դրսևորումները, ներառյալ հայ զինվորական կանանց և տղամարդկանց արտադատական սպանությունները և խոշտանգումները, ադրբեջանական ագրեսիայի բնորոշ հատկանիշներն են:
Մենք ցանկանում ենք մեր երախտագիտությունը հայտնել այն գործընկերներին, ովքեր չեն խուսափում մատնանշել ագրեսորին և բարձրաձայնում են ռազմական հանցագործությունները պատշաճ կերպով հետաքննելու և հանցագործներին պատժելու անհրաժեշտության մասին։ Նույնքան կարևոր է պահանջել Ադրբեջանի զինված ուժերի ամբողջական դուրսբերումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներից։ Նրանց շարունակական ներկայությունը Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքներում լուրջ մարտահրավեր է մեր տարածաշրջանում փխրուն խաղաղությանն ու կայունությանը։
Ավելին, նույն տարվա ընթացքում՝ մարտ և օգոստոս ամիսներին, Ադրբեջանը շարունակեց իր սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ: Եռակողմ հայտարարությունների բացահայտ խախտմամբ՝ Ադրբեջանը փաստացի էթնիկ զտումների ենթարկեց Լեռնային Ղարաբաղի ևս մեկ բնակավայր և փորձեց խոչընդոտել Լաչինի միջանցքի գործունեությանը, որն ավելի քան 120,000 մարդու համար «կյանքի ճանապարհ» է»,-ասել է նա։
Միրզոյանը հավելել, էրո չնայած ադրբեջանական կողմի հաճախակի սադրանքներին, Հայաստանը չի դադարեցրել հարաբերությունների կարգավորման, բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, սահմանազատման և սահմանայինանվտանգության վերաբերյալ բանակցությունները։
«Հայաստանը պատրաստ է ձեռնամուխ լինելու հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը, երբԱդրբեջանը համաձայնի, որ բոլոր ճանապարհները պետք է լիովին գործեն մեր ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և ազգային օրենսդրության ներքո
Մեր պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացը չպետք է վերածվի Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ ներկայացնելու գործիքի և, ըստ այդմ, պետք է իրականացվի իրավական հիմքեր ունեցող քարտեզների հիման վրա։ Այս առումով, Պրահայում և Սոչիում այս տարի ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, մասնավորապես ՄԱԿ-ի կանոնադրության և 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատումն իրականացնելու հանձնառությունըկխթանեն այս գործընթացը:
Մենք կարծում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցը նույնպես պետք է համակողմանիորեն հասցեագրվի։ Այս հարցերը մշտապես եղել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջնորդվող խաղաղ գործընթացի հիմքում»,-ասել է նա։
Միրզոյանը Հայաստանի երախտագիտությունն ու հետագա աջակցությունն է հայտնել ԵՄ-ի և ԵԱՀԿ-ի կողմից տեղում իրավիճակը գնահատելու և վերահսկելու նպատակով տեղակայված առաքելություններին։
«Ներկա պայմաններում, երբ Ադրբեջանը մտացածին մեղադրանքներով քողարկում է Հայաստանի դեմ ուժի կիրառումը, միջազգային ներկայությունը տեղում և հստակ վերաբերմունքը ագրեսիայի և ագրեսոր պետության նկատմամբ առավել քան երբևէ կարևոր են: Մենք շարունակում ենք հավատալ, որ ԵԱՀԿ-ն, ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահող երկրները, ԵԱՀԿ մեխանիզմներն իրենց կուտակած գիտելիքներով և փորձով կարող են և պետք է նպաստեն տարածաշրջանում կայունության և տևական խաղաղության հաստատմանը»,-ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։

International presence on the ground in Armenia and the global community’s clear attitude towards aggression and aggressor state are as important as never before, Ararat Mirzoyan said in his remarks the 29th OSCE Ministerial Council was held in Łódź city, Poland on Thursday, December 1.
On September 13-14, Azerbaijan unleashed a new round of unprovoked aggression against Armenia, occupying around 140 square km of the sovereign territory of the country. It was the 3rd large-scale offensive against Armenia since the signing of the trilateral statement of November 9, 2020, which ended the war in nagorno-Karabakh (Artsakh). The aggression, which resulted in 233 of casualties including among civilians, targeted settlements and civilian infrastructure, internally displaced thousands of the citizens of Armenia and caused serious economic and environmental damage. The worst forms of war crimes with extrajudicial killings and torture of Armenian military personal including women and men alike have been an inherent feature of the Azerbaijani aggression.
“We would like to express our appreciation to those partners who do not shy away to point the aggressor and raise their voice on the need to duly prosecute the war crimes and punish the executors. It is equally important to demand the complete withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the sovereign territories of Armenia. Their continued presence in internationally recognized territories of Armenia is a serious challenge to fragile peace and stability in our region,” Mirzoyan said.
“Moreover, during the same year Azerbaijan continued its provocative and aggressive actions against Armenians of Nagorno-Karabakh in March and August this year. In blatant violation of Trilateral Statements, Azerbaijan in fact ethnically cleansed yet another settlement of NK and tried to impede the functioning of the Lachin corridor, which is the “way of life” for more than 120 thousand people.”
The diplomat expressed appreciation and further support to missions deployed by the EU and the OSCE to assess and monitor the situation on the ground.
“In the current circumstances when Azerbaijan is covering up its use of force against Armenia by initiating blame games, the international presence on the ground and clear attitude towards aggression and aggressor state are as important as never before,” he added.
Also Thursday, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov accuses OSCE of "abusing consensus". His comments came in response to the OSCE decided on October 19 to send a needs assessment team to Armenia after Azerbaijan invaded the country and occupied parts of the sovereign territory of Armenia.