Նոյեմբեր ամսվա վերջին IDBank-ն ու Իդրամն ամփոփել են «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության հերթական ծրագիրը։ Այս ամսվա ընթացքում կուտակված բոլոր «մի դրամները»՝ 4,653,223 դրամ, փոխանցվելու են «Արեն Մեհրաբյան» բարեգործական հիմնադրամին։
Վերջինս ստեղծվել է Արեն Մեհրաբյանի ընտանիքի նախաձեռնությամբ, որի հիմքում ավագ որդու՝ Արենի երազանքն է՝ հիմնել աէրոտիեզերական շարժիչների և ուղղահայաց վերելքով ու վայրէջքով թռչող Էլեկտրական սարքերի մեքենաշինական արտադրություն Հայաստանում՝ հիմք դնելով հայկական տիեզերական ծրագրին:
Հիմնադրամի նպատակն է տրամադրել համապատասխան կրթություն մասնագիտություն չունեցող, պատերազմի հետևանքով հաշմանդամություն ձեռք բերած ու դրա արդյունքում գործազուրկ դարձած անձանց, ինչպես նաև բոլոր երիտասարդներին, որոնք նպատակ ունեն համապատասխան ինժեներական կրթություն ստանալ աէրոտիեզերական ոլորտում։
Ընկերությունները հայտարարել են նաև հաջորդ՝ դեկտեմբեր ամսվա շահառուին։ Դեկտեմբեր ամսվա ընթացքում հավաքված «մի դրամների» ամբողջ գումարը փոխանցվելու է Հայաստանի երեխաների առողջության հիմնադրամին։
Հիմնադրամն օգնում է առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող երեխաներին անհրաժեշտ բուժումը կազմակերպել հայաստանյան և արտասահմանյան լավագույն կլինիկաներում: Հիմնադրամն օգնում է նաև ոլորտային բուժհաստատությունների վերազինմանն ու արդիականացմանը, ինչպես նաև՝ բժիշկների միջազգային վերապատրաստմանը: Բարեգործական ոլորտում ունենալով ավելի քան տասը տարվա փորձ՝ Արմեն Մարտիրոսյանը մինչև հիմնադրամի ստեղծումը հանրային դրամահավաքների միջոցով անձնապես օգնել է կյանքի համար պայքարող հարյուրավոր երեխաների՝ կազմակերպելով նրանց բուժումն արտերկրի լավագույն կլինիկաներում։ Իսկ հիմնադրամն իր գործունեության մեկ ու կես տարվա ընթացքում կարողացել է օգնել 2000-ից ավելի երեխայի։
«Շատ ուրախացանք, երբ տեղեկացանք, որ մեր սիրելի IDBank-ի ու Idram-ի «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության դեկտեմբեր ամսվա ամբողջ գումարն ուղղելու է մեր հիմնադրամի շահառուներին, որի կարիքը նրանք շատ ունեն: Նախորդ տարի նույնպես պատիվ ունեցանք այս շատ կարևոր նախաձեռնության շահառուն լինել, որի արդյունքում ստացված 8,057,944 դրամով կարողացանք օգնել իմունային համակարգի լուրջ խնդիրներ ունեցող 7 երեխայի՝ գնելով նրանց համար կենսական նշանակության թանկարժեք դեղորայք և տալով նրանց ապրելու հնարավորություն:
Դեկտեմբեր ամսվա ընթացքում ստացված «մի դրամները» նույնպես կուղղենք կյանքի համար պայքարող երեխաների բուժման ծախսերը փոխհատուցելուն: Ամանորին ընդառաջ սա մեր երեխաների համար տոնական մեծ նվեր է, քանի որ նրանց երազանքը սովորաբար մեկն է լինում՝ հնարավորինս շուտ առողջանալ ու վայելել անհոգ մանկությունը: «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնությունը արդեն բազմիցս ապացուցել է, որ անգամ մեկ դրամը կարող է հրաշքներ գործել: Խնդրում ենք բոլորին դեկտեմբեր ամսվա ընթացքում մշտապես ակտիվորեն օգտվել Idram&IDBank հավելվածից` դրանով իսկ օգնելով կյանքի համար պայքարող երեխաներին ապրել»,-ասել է նա։
IDBank-ի հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով՝ սա Բանկի և Իդրամի արդեն երկրորդ համագործակցություն է Հայաստանի երեխաների առողջության հիմնադրամի հետ։
«Ամանորին ընդառաջ մենք որոշում կայացրիք ևս մեկ անգամ կանգնել կյանքին վտանգ սպառնացող հիվանդություններ ունեցող երեխաների կողքին․ նրանք բոլորն էլ հրաշքի են սպասում, թող այդ հրաշքը կատարվի, երեխաներն առողջանան, իսկ մենք և մեր հաճախորդները կփորձենք ողջ ուժով, թե մտքով, թե գործով օգնել նրանց։ Հիշեցնեմ, որ մեր օգտատերերն ընդամենը առօրյա վճարումները կատարելով Idram&IDBank հավելվածով, Իդրամի և IDBank-ի տերմինալներով, IDBanking.am առցանց հարթակով, Idram.am կայքով, դառնում են բարի կամքի դեսպան և նպաստում են, որ Իդրամն ու IDBank-ը մեկ դրամ փոխանցեն նախաձեռնությանը», – ասել է Տաթևիկ Վարդևանյանը։

At the end of November, IDBank and Idram summed up the results of the next edition of The Power of One Dram initiative. The entire amount collected during this month will be transferred to the Aren Mehrabyan Charitable Foundation.
The Foundation is initiated by Mehrabyan’s big family inspired by Aren’s dream of establishing a manufacturing center for aerospace engines and eVTOL systems in Armenia, thus laying the foundation of Armenian Aerospace Program.
The purpose of the foundation is to provide appropriate education to war veterans without a relevant profession who became disabled as a result of the war and, in connection with this, remained unemployed, as well as to all young people who aspire to receive an appropriate engineering education in the aerospace field.
The companies also announced the December beneficiary. The entire amount collected in December will be transferred to the Children's Health Fund of Armenia.
The Foundation helps organize the necessary treatment for children with serious health problems in the best clinics in Armenia and abroad. The Foundation also supports the re-equipment and modernization of regional medical facilities, as well as the international training of doctors. With more than a decade of experience in the field of charity, Armen Martirosyan personally helped hundreds of children struggling for life through public fundraising, organizing their treatment in the best clinics abroad before creating the foundation. And for a year and a half of its activity, the fund was able to help more than 2,000 children.
“We were delighted when we found out that our beloved IDBank and Idram will donate the entire amount of the December program of The Power of One Dram to the beneficiaries of our fund, which they really need. Last year, we were also honored to be the beneficiaries of this very important initiative, as a result of which we were able to help 7 children with serious immune system problems in the amount of AMD 8.057.944, buying them expensive life-saving medicine and giving them a chance to live. We will use the amount gathered in December to pay for the medical expenses of children who are fighting for their lives. On the eve of the New Year, this is a great gift for our children, because their dream is usually about one thing: to get well soon and enjoy a carefree childhood. “The Power of One Dram” initiative has repeatedly proven that even one dram can work wonders. We ask everyone to actively use the Idram&IDBank application during December, thereby helping children who are fighting for life, to live,” Martirosyan said.
According to Tatevik Vardevanyan, Head of Communications unit at IDBank, this is already the second cooperation between the Bank and Idram with the Health Foundation for Children of Armenia. “On the eve of the New Year, we decided to once again stand next to children with life-threatening diseases: everyone is waiting for a miracle, let this miracle happen, the children will recover, and we and our clients will try to help them with all our strength, thoughts and deeds. Let me remind you that by making daily payments using the Idram&IDBank application, Idram and IDBank terminals, IDBanking.am online platform, Idram.am website, our users become goodwill ambassadors and help companies donate one dram to the initiative,” says Tatevik Vardevanyan.