Ազգային ժողովի նախագահի Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Մոսկվայում կմասնակցի ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստին։ Այցը եռօրյա է և կտևի դեկտեմբերի 4-6-ը։
Պատվիրակության կազմում են նաև ԱԺ փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանը, Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը և «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Մոսկվայում կայանալու է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի և 15-րդ լիագումար համատեղ նիստը։

The delegation of the National Assembly of Armenia, headed by Speaker Alen Simonyan, will leave for Moscow on December 4 to participate in the 15th plenary session of the CSTO Parliamentary Assembly, the press service of the Armenian Parliament reports.
The delegation included Vice-Speaker Hakob Arshakyan, Chairman of the Defense and Security Commission Andranik Kocharyan, Deputy from the “I have the Honor” bloc Tigran Abrahamyan, Head of the NA Foreign Relations Department Tigran Seyranyan, Head of the NA Protocol Department Hakob Hadji-Hakopyan and other officials.
The meeting of the Council of the CSTO Parliamentary Assembly and the 15th plenary meeting of the CSTO PA will be held in Moscow on December 5.