Աշխարհահռչակ ամերիկահայ հեռուստաաստղ Քիմ Քարդաշյանը, հանրահայտ փոփ երգչուհի Շերը (Շերլին Սարգսյան), ամերիկաբնակ պրոդյուսեր Էրիկ Էսրայելյանը համացանցում դիմել են իրենց հետևորդներին՝ հորդորելով գնել հայկական գրություններով զարդերն ու այդպես աջակցել աշխարհի հինավուրց տաճարներից Էջմիածնի Մայր տաճարի վերանորոգման աշխատանքներին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Քարդաշյանը Instagram-ի «Սթորի» բաժնում հոլովակ է հրապարակել, որում նշում է՝ միշտ ճանապարհներ է փնտրում Հայաստանին աջակցելու համար և իր հետևորդներին է ներկայացնում Metal Alchemist ապրանքանիշի «Հայր մեր», «Արարատ լեռ», «Սեր» և այլ գրություններով ապարանջաններն ու այլ զարդերն ու ասում, որ աշխարհում շատ պատմական վայրեր կան, սակայն ամենահինավուրց տաճարները Հայաստանում են։
Նա հիշեցրել է, որ այդ տաճարներից մեկում տարիներ առաջ կնքել է իր երեխաներին: Քարդաշյանը տեղեկացրել է, որ տաճարը վերանորոգման փուլում է ու ընդգծել, որ ապարանջանների վաճառքից ստացված եկամտի հարյուր տոկոսը փոխանցվելու է տաճարի վերանորոգման աշխատանքներին։
Շերը Instagram-ի իր պաշտոնական էջում մի լուսանկար է հրապարակել, որի վրա գրված է, որ իր հայկական արմատներն իր ինքնության հսկայական մասն են, և ինքը հպարտ է Էջմիածնի Մայր տաճարի վերանորոգմանն աջակցելու համար կազմակերպված նախաձեռնության մի մասը լինել:
Նա ևս իր էջում զետեղել է ապարանջանների լուսանկարները և հիշեցրել, որ Էջմիածնի Մայր տաճարն աշխարհի հնագույն տաճարներից է: Երգչուհին նշել է, որ մենք չենք կարող թույլ տալ, որ նման հոգևոր կենտրոնները ոչնչանան:
Հայոց ցեղասպանության մասին հոլիվուդյան «Խոստումը» ֆիլմի պրոդյուսեր Էրիկ Էսրայելյանը նույնպես միացել է արշավին: Նա «Ինստագրամ»-ի իր պաշտոնական էջում գրել է, որ շարունակելու է աջակցել Հայաստանին և Արցախին: Նա գրել է՝ Էջմիածնի Մայր տաճարը երկրագնդի ամենահին տաճարներից է: Նա շեշտել է, որ և՛ Մայր տաճարը, և՛ Խոր Վիրապի վանական համալիրը շատ թանկ են իր համար: Պրոդյուսերը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր աջակցելու են տաճարի վերանորոգման աշխատանքներին:

2 Декабрь 2022 - 11:48 AMT
Кардашян, Шер и другие знаменитости призывают покупать украшения с армянскими надписями и помочь Эчмиадзину
Американская звезда армянского происхождения Ким Кардашян, знаменитая певица Шер, продюсер фильма «Обещание» о Геноциде армян Эрик Эсраелян обратились к своим подписчикам с призывом покупать украшения с армянскими надписями и тем самым содействовать ремонтным работам Эчмиадзинского кафедрального собора, одного из древнейших храмов мира.
Так, Кардашян разместила в Instagram видеоролик, в котором говорит, что всегда ищет пути для содействия Армении. Она представила своим подписчикам украшения с надписями на армянском языке «Гора Арарат» «Любовь» и др., сказав, что в мире много исторических мест, однако самые древние храмы находятся в Армении.
Светская львица напомнила, что крестила своих детей в одном из этих древних храмов и сообщила, что храм ремонтируется, и весь доход от продажи этих украшений будет направлен на восстановительные работы храма.
Шер опубликовала фотографию, на которой написано, что ее армянские корни – большая часть ее идентичности, и она горда быть частицей инициативы, организованной для содействия восстановлению кафедрального собора Эчмиадзина.
Эсрелян на своей официальной странице в Instagram написал, что будет продолжать поддерживать Армению и Арцах. Он отметил, что кафедральный собор Эчмиадзина, монастырь Хор Вирапа очень дороги для него. Продюсер поблагодарил всех тех, кто поддержит работы по ремонту храма.