ՀՀ-ում ԱՀ մշտական ներկայացուցչությունում ԱՀ ԱԺ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Հարությունյանը, ԱՀ ԱԺ «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար Արթուր Մոսիյանը և ՀՀ-ում ԱՀ մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը հանդիպում են ունեցել պատերազմի օրերին Արցախ այցելած Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի խոսնակ Ջոն Ինյարիտուի և նրան ուղեկցող պատվիրակության հետ։ Քննարկվել են նաև Արցախի և Իսպանիայի միջև բարեկամական շրջանակների ձևավորման ու փոխգործակցության ամրապնդման հնարավորությունները։
Պատվիրակության կազմում էին ՀԲԸՄ նախագահ Վազգեն Յակուբյանը և Իսպանիայում «Էնթերփրայզ Արմենիանի» ներկայացուցիչ Լևոն Գրիգորյանը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակի և արցախահայության դեմ Ադրբեջանի կողմից հետևողականորեն իրականացվող թշնամական գործողությունների վերաբերյալ։
ԱՀ ԱԺ պատվիրակությունը հաստատել է, որ կարգավորման երկարատև հնարավորությունը կարող է լինել միայն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրացված իրավունքի միջազգային ճանաչման դեպքում։
Հանդիպման ավարտին Սերգեյ Ղազարյանը ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի անունից Ջոն Ինյարիտուին ու Լևոն Գրիգորյանին պարգևատրել է «Մխիթար Գոշ» և «Երախտագիտություն» մեդալներով։

В представительстве Нагорного Карабаха в Армении руководитель фракции «Свободная Родина-ОГА» Национального собрания Арцаха Артур Арутюнян, глава фракции «Армянский революционный союз» Артур Мосиян и постоянный представитель Национального собрания Арцаха в Армении Сергей Казарян встретились с членом Конгресса Испании Джоном Иньярриту и сопровождающей его делегацией.
В ходе дискуссии были обсуждены возможности формирования дружеских кругов и укрепления сотрудничества между Арцахом и Испанией.
Стороны обменялись мнениями относительно ситуации вокруг Арцаха в результате 44-дневной войны и последовательно проводимых Азербайджаном враждебных действий против армян Арцаха.
Делегация Национального собрания Арцаха подтвердила, что долгосрочная возможность урегулирования может быть только в случае международного признания реализованного права народа Арцаха на самоопределение.
В завершение встречи Сергей Казарян наградил Джона Иньяриту и Левона Григоряна медалями «Мхитар Гош» и «Благодарность» от имени президента НКР Араика Арутюняна.