ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը հայտարարել է, որ ՀՀ-ին օգնություն ցուցաբերելու մասին որոշման նախագիծը հարկավոր է ստորագրել, և որ դա կարևոր է նաև Հայաստանի համար։ Այդ մասին Զասն ասել է Մոսկվայում՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի համատեղ նիստում:
«Պետությունների ղեկավարների հանձնարարությամբ Հայաստան էր գործուղվել մշտադիտարկման առաքելություն ՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի և օպերատիվ շտաբի պետի գլխավորությամբ։ Այդ աշխատանքի արդյունքում մշակվել է Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշման նախագիծը Հայաստանի Հանրապետությանը օգնություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին, որը քննարկվել է անվտանգության խորհրդի նոյեմբերի 23-ի նստաշրջանում: ՀԱՊԿ պետությունների տարբեր դիրքորոշումների պատճառով այդ նախագիծն ընդունել չհաջողվեց: Հուսով եմ, որ որոշակի լրամշակումից հետո կհասնենք այս որոշման նախագծի ստորագրմանը և համապատասխան միջոցների ձեռնարկմանը։ Վստահ եմ, որ դա անհրաժեշտ է, այդ թվում ՝ Հայաստանի համար»,- ասել է Զասը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Զասը ընդգծել է, որ իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին շարունակում է մնալ ծանր: Նրա խոսքով՝ չնայած ՀԱՊԿ անդամ երկրների չհամընկնող գնահատականներին տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ, բոլոր պետությունները համաձայն են, որ ներկա պայմաններում Հայաստանը բախվում է ռիսկերի և սպառնալիքների:
«Ուստի, մշակվել է Հայաստանին օգնություն ցուցաբերելու 6 կետանոց միջոցառումների համալիր, որը հավանության է արժանացել բոլոր պետությունների կողմից, սա միջոցառումների բավականին ծանրակշիռ փաթեթ է», – պարզաբանել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը։
«Դա ՀՀ տարածքային ամբողջականությանն ապահովմանը միտված լրացուցիչ քաղաքական և դիվանագիտական աշխատանք է, 2 ամսով դիտարկման առաքելության ծավալման երկարացումն է, որն իր աշխատանքային խմբերը կտեղակայի սահմանի երկայնքով՝ բարդ տեղամասերում, ինչ թույլ կտա անհրաժեշտության դեպքում օպերատիվ միջոցներ ձեռնարկել։ Դա նաև ռազմատեխնիկական աջակցություն է»,-ասել է Զասը։
Փաշինյանը նշել է, որ իրավիճակի քաղաքական հստակ գնահատականի բացակայությունը և որոշումը չկայացնելը կարող է նշանակել «ոչ միայն ՀԱՊԿ-ի կողմից դաշնակցային պարտավորություններից հրաժարում, այլ նաև Ադրբեջանի կողմից մեկնաբանվել որպես ՀԱՊԿ-ի կողմից կանաչ լույս Հայաստանի դեմ հետագա ագրեսիայի համար»։ Նա հավելել է, որ Հայաստանն առաջարկում է ՀԱՊԿ ՀԱԽ որոշմամբ արագացնել ադրբեջանական կողմի հետ անհրաժեշտ քաղաքական և դիվանագիտական աշխատանքը՝ ուղղված ՀՀ ինքնիշխան տարածքից: ադրբեջանական զորքերի անհապաղ և անվերապահ դուրսբերմանն իրենց սկզբնական դիրքեր՝ 2021 թ. մայիսի 11-ի դրությամբ։

The draft decision of the CSTO Council on measures to provide assistance to Armenia needs to be signed, this is important for Yerevan, CSTO Secretary General Stanislav Zas said on Monday, December 5 at a meeting of the Parliamentary Assembly of the organization in Moscow.
“On behalf of the heads of state, a monitoring mission headed by the Secretary General and the Chief of the Operational Headquarters of our organization worked out in Armenia. As a result of this work, a draft decision of the Collective Security Council on joint measures to provide assistance to the Republic of Armenia was prepared, which was discussed at the session of the Council on November 23. Due to the different positions of the CSTO states, it was not possible to adopt this project,” Zas noted.
“I hope that after a certain revision we will come to the signing of this draft decision and the adoption of these measures. I am sure that this is necessary, including for Armenia."
Zas stressed that the situation on the Armenian-Azerbaijani border remains “difficult”. According to him, despite the differing assessments of the CSTO member countries of the situation in the region, all states agree that in the current conditions Armenia faces risks and threats. "Therefore, a set of measures to provide assistance to Armenia was developed – six points that were approved by all states, a rather weighty package of measures," the organization's secretary general explained.
"This includes additional political and diplomatic work to ensure the territorial integrity of Armenia, the extension of the monitoring mission for an additional two months, which would deploy its working groups along the border in difficult areas, and this would allow us to quickly take the necessary measures if necessary. This is the provision of military-technical assistance."
On November 23, the CSTO summit was held in Yerevan, during which Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan did not sign the draft declaration. Pashinyan explained this by the incompleteness of the declaration, the lack of a "clear political assessment of the situation" in it. At the same time, he called the negotiations held within the CSTO Council “fair, positive and open.”