ԱՀ պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը գերմանական ZDF հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է, որ Արցախի ժողովուրդը չի տեսնում իր ապագան Ադրբեջանի կազմում, և այդ մասին իր հստակ դիրքորոշումը վաղուց է հայտնել: Վարդանյանն այդ մասին տեղեկացրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Ադրբեջանը ևս պետք է հասկանա ու ընդունի, որ խաղաղության հասնելու միակ տարբերակը նույն տարածաշրջանում կողք կողքի, բայց ոչ միասին ապրելն է: Այս մասին ևս մեկ անգամ հնարավորություն ունեցա կրկնելու Գերմանիայի հանրային՝ ZDF հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Հեռուստաալիքը ծավալուն ռեպորտաժով անդրադարձել է Հայաստանին և Արցախին, մասնավորապես, սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ագրեսիային և դրա հետևանքներին, ինչպես նաև կադրեր հրապարակել հոկտեմբերին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի ունեցած բազմահազարանոց հանրահավաքից:
Համաշխարհային լրատվամիջոցների ուշադրությունն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության նկատմամբ ողջունելի է»,-ասվում է գրառման մեջ։
Դեկտեմբերի 6-ին Վարդանյանը, Ասկերանի շրջանի վարչակազմում խորհրդակցության և շրջայցի ժամանակ անդրադառնալով անվտանգության խնդրին, ասել է, որ խաղաղության հաստատման հնարավորությունը միայն արցախցիների ուժի և համախմբվածության մեջ է։
«Ոչ մի պայմանագիր չի կարող լուծել այդ հարցը, քանի որ ունենք հարևան պետություն, որը չի ուզում, որ մենք այստեղ ապրենք: Մենք պետք է դառնանք ուժեղ, համախմբված, որպեսզի իրենք չկարողանան հարցը լուծել մեզ համար անընդունելի եղանակով: Մենք պետք է շարունակենք մեր պայքարը բոլոր ուղղություններով՝ դիվանագիտական, ռազմական, քաղաքական, տեղեկատվական: Մենք պետք է զգոն լինենք»,-ասել է նա:

Azerbaijan needs to accept and respect the position of the people of Artsakh (Nagorno-Karabakh) who do not see their future as part of Azerbaijan, Karabakh State Minister Ruben Vardanyan said Tuesday, December 6.
“The people of Artsakh do not see their future as part of Azerbaijan & this position is clear. Azerbaijan needs to accept and respect it: we are ready to live side by side as neighbors but we cannot live together,” Vardanyan said on Twitter.
Vardanyan said he has spoken about the matter, as well as the consequences of Azerbaijan’s recent aggression against Armenia in an interview with the German public TV channel ZDF.
“The big rally of Stepanakert back in October was also covered. We in Artskah highly welcome international media representatives who want to see the reality on the ground and tell the world the truth about Artsakh & its people,” the State Minister said.
Vardanyan renounced his Russian citizenship and moved to Karabakh in September, and was offered the position of State Minister roughly two months later.