Փոքր ՀԷԿ-երի 19 հայ մասնավոր ներդրող Ադրբեջանին ծանուցել է իրենց հարյուր միլիոնավոր դոլարների հասնող ներդրումների փոխհատուցման պահանջի մասին։ Այդ պահանջը հիմնավորվում է՝ հղում անելով էներգետիկ խարտիայի միջազգային պայմանագրի, նշվում է միջազգային դատական գործերի լուսաբանմամբ մասնագիտացած Global Arbitration Review (GAR) պորտալի հրապարակման մեջ։
Նրանք իրենց պահանջների մասին ծանուցել են Ադրբեջանին, և եթե վերջինիս չարձագանքի հայ ներդրողների պահանջին, արդեն կդիմեն միջազգային արբիտրաժ՝ վեճը լուծելու համար, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Հայ ներդրողների շահերը ներկայացնում են միջազգային իրավաբանական Willkie Farr & Gallagher ընկերությունը և հայկական՝ «Դավիթ և գործընկերներ» իրավաբանական ընկերությունը, որը հիմնել է արդարադատության նախկին նախարար Դավիթ Հարությունյանը:
«Դավիթ և գործընկերներ» իրավաբանական ընկերության կառավարող գործընկեր, արդարադատության նախկին նախարար Դավիթ Հարությունյանը որոշ մանրամասներ է հայտնել այս գործի առնչությամբ։
«Խնդիրը հետևյալն է՝ քանի որ կան սեփականատերեր, որոնց ՀԷԿ-երն անցել են Ադրբեջանի տիրապետման ներքո, բնականաբար սեփականատերերը պահանջում են հատուցում, իրենց կորցրած բիզնեսի համար։ Ընթացակարգը հետևյալն է՝ մենք իրենց դիմել ենք, իրենք ունեն 3 ամիս՝ արձագանքելու համար, որից հետո մենք արդեն կանցնենք գործողությունների»,- նշել է Դավիթ Հարությունյանը։
Այս հայցը առաջին հայտնի ներդրող-պետություն վեճն է, որը ծագել է Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո։
Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է Քարվաճառում, Բերձորում և Արցախի այլ տարածքներում կառուցված ՀԷԿ-երին, որոնք Արցախյան երկրորդ պատերազմից՝ 2020 թվականից հետո մնացել են Ադրբեջանի տիրապետման ներքո։

8 Декабрь 2022 - 12:34 AMT
19 армянских частных инвесторов в малые ГЭС уведомили Азербайджан о требовании о возмещении их вложений, достигающих сотен миллионов долларов. Как отмечается в сообщении на портале Global Arbitration Review (GAR), специализирующемся на международных судебных процессах, в качестве довода в пользу своих требований армянские инвесторы ссылаются на Международный договор к Энергетической хартии.
Они уведомили Азербайджан о своих требованиях. Если Баку не отреагирует на требование армянских инвесторов, то они обратятся в Международный арбитражный суд для разрешения спора. Интересы армянских инвесторов представляют международная юридическая фирма Willkie Farr & Gallagher и армянская консалтинговая компания «Давид и партнеры», основанная бывшим министром юстиции Давидом Арутюняном, пишет «ФактИнфо».
«Дело в том, что ввиду того, что есть собственники, чьи ГЭС перешли под контроль Азербайджана, естественно, владельцы требуют компенсации за свой утраченный бизнес. Процедура состоит в следующем: мы обратились к ним, у них есть 3 месяца на то, чтобы ответить, после чего мы перейдем к действиям», – отметил Давид Арутюнян.
В частности, речь идет о построенных в Карвачаре, Бердзоре и других районах Арцаха ГЭС, оставшихся под контролем Азербайджана после второй Арцахской войны в 2020 году.
В сообщении говорится, что этот иск является первым известным спором между инвесторами и государством, возникшим после второй Арцахской войны.