Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև ուղիղ չվերթների վերսկսումից հետո այժմ աշխատանքներ են իրականացվում օդային բեռնափոխադրումներ սկսելու ուղղությամբ: Այդ մասին գրել է թուրքական իշխանամերձ Hurrriyet թերթի կայքը։
Ըստ աղբյուրի, օդային բեռնափոխադրումներ սկսելու համար իրականացվող աշխատանքներն արդեն ավարտին են մոտեցել, և երկու երկրների միջև օդային բեռնափոխադրումները կսկսվեն մինչև 2022-ի ավարտը, գրում է Ermenihaber-ը։
Լրատվամիջոցի դիտարկմամբ, այժմ թուրքական ապրանքներն ուղիղ կհասնեն Հայաստան:
Կայքը հավելել է, որ բացի դրանից մասնագետները հայ-թուրքական սահմանին գտնվող Ալիջան անցակետը բացելու համար տեխնիկական աշխատանքներ են իրականացնում:
Հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի մյուս կարևոր հարցերից է երրորդ երկրների քաղաքացիների համար հայ-թուրքական ցամաքային սահմանը հատելու թույլտվության տրամադրումը:
Սակայն, ըստ աղբյուրի, այդ հարցում կան խնդիրներ: Մասնավորապես հայ-թուրքական սահմանին գտնվող 128 մետր երկարություն ունեցող կամուրջը կարիք ունի վերանորոգման:
Աղբյուրի փոխանցմամբ այդ հարցով շաբաթներ առաջ տեղի է ունեցել հանդիպում փորձագետների մակարդակով։ Սակայն այս առումով հստակ քայլերն ակնկալվում են ավելի ուշ՝ հաշվի առնելով եղանակային խիստ պայմանները:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իբրահիմ Քալընը հայտնել էր, որ Թուրքիայի և Հայաստանի ներկայացուցիչները եղել են սահմանի երկու կողմերում և նույնիսկ ճաշել են Հայաստանի տարածքում: Քալընի խոսքով ՝ քննարկվել են այն աշխատանքները, որոնք պետք է իրականացվեն սահմանների բացման ժամանակ, ինչպես նաև կամուրջների վերանորոգման, սահմանային վերահսկողության, անցակետերի հետ կապված հարցեր։

После возобновления прямых рейсов между Арменией и Турцией сейчас ведутся работы для начала прямых воздушных грузоперевозок, пишет Ermenihaber со ссылкой на турецкое провластное издание Hurriyet.
Как отмечает издание, кроме того, специалисты проводят технические работы для открытия контрольно-пропускного пункта «Алиджан» на армяно-турецкой границе.
По сведениям источника, проводимые для запуска грузоперевозок работы уже близятся к завершению и воздушные грузоперевозки между двумя странами начнутся до конца 2022 года. Как отмечает СМИ, турецкие товары уже будут доставляться напрямую в Армению.
Другим важным вопросом в процессе нормализации армяно-турецких отношений является предоставление разрешения гражданам третьих стран на пресечение армяно-турецкой сухопутной границы.
Однако, согласно источнику, в этом вопросе есть проблемы. В частности, расположенный на армяно-турецкой границе мост протяженностью в 128 метров нуждается в ремонте.
Как передает источник, по этому вопросу несколько недель назад состоялась встреча на уровне экспертов. Но конкретные шаги по этому вопросу ожидаются позже, учитывая погодные условия.