Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, անդրադառնալով խաղաղության պայմանագրի նախագծի մասով ադրբեջանական կողմի առաջարկներին, որը փոխանցվել էր հայկական կողմին, ասել է, որ պայմանագրի շուրջ աշխատանքը շարունակվում է։
«Տեքստի վրա շարունակում ենք աշխատել, և մեր կողմից խմբագրված տարբերակը շուտով կփոխանցվի Ադրբեջանին»,- ասել է Գրիգորյանը, գրում է Արմենպրեսը։
ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է, որ հայկական կողմն իր բոլորջ ջանքերը կներդնի, որպեսզի մինչև տարեվերջ խաղաղության պայմանագիր կնքվի:
«Հայաստանը՝ ի դեմս իշխանության, իր ամբողջ ջանքերը ներդրել է, որպեսզի կարողանանք ունենալ խաղաղության պայմանագիրը: Հիմա ավելի մոտիկ լինելով տարեվերջին՝ դժվար է ասել, որ կստացվի, բայց շարունակելու ենք աշխատել և աշխատանքների արդյունքներից է կախված այդ ամենը»,- նշել է Գրիգորյանը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ Գրիգորյանը միայն ասել է, որ դեռևս վերջնական որոշումը չկա՝ խաղաղության պայմանագրո՞վ է Լեռնային Ղարաբաղի հարցը լուծվելու, թե՞ առանձին միջազգային մեխանիզմ է ստեղծվելու:
«Վաշինգտոնում համաձայնություն կար ստեղծել միջազգային մեխանիզմ, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղը և Ադրբեջանը քննարկեն Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքները և անվտանգությունը: Մինչև այս պահը այդ մեխանիզմի մասին հստակություն չկա: Նաև հստակություն չկա խաղաղության պայմանագրո՞վ է դա արվելու, թե՞ խաղաղության պայմանագրից դուրս: Երևանը կողմ է անվտանգության երաշխիքների ստեղծմանը, կողմ է, որպեսզի մեխանիզմ ստեղծվի, քննարկում տեղի ունենա Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև իրավունքների և անվտանգության վերաբերյալ»,- եզրափակել է Գրիգորյանը:
Ավելի վաղ Արցախի ԱԳՆ-ն հայտարարություն էր տարածել՝ նշելով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը, այդ թվում՝ սահմանների հարցի լուծումը, չի կարող և չպետք է կապված լինի Արցախի Հանրապետության կարգավիճակի հետ։

Armenia and Azerbaijan continue working on a peace treaty, Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan told reporters on Thursday, December 8 when asked about the new proposals of the Azerbaijani side which were handed over to Armenia.
“We continue working on the text, and our edited version will soon be transferred to Azerbaijan”, he said, Armenpress reports.
Grigoryan said the Armenian side will make all efforts for the peace treaty to be signed by yearend.
“Armenia has made all efforts so that we can have the peace treaty. Now, being closer to the end of the year, it’s difficult to say whether it will happen or not, but we will continue working, and everything depends on the results of these works”, he said.
Commenting on the Nagorno Karabakh conflict, Grigoryan only said that there is no final decision yet whether the issue will be solved by the peace treaty or there will be a separate international mechanism.
“There was an agreement in Washington to create an international mechanism so that Nagorno Karabakh and Azerbaijan can discuss the rights and security of Armenians of Nagorno Karabakh. So far, there has been no clarity about that mechanism. There is also no clarity whether it will be done within our outside the scope of the peace treaty. Yerevan supports the creation of security guarantees, supports the creation of the mechanism, the holding of a discussion between Nagorno Karabakh and Azerbaijan about the rights and security”, the Security Council chief said.