Բիշքեկում հանդիպել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ Փաշինյանը նշելով, որ տարածաշրջանում հիմնական խնդիրը մնում է Լեռնային Ղարանաղի հիմնախնդրի կարգավորումը, ասել է, որ վերջերս փակվել էր Լաչինի միջանցքը և ԼՂ-ում այս կապակցությամբ շատ մեծ մտահոգություններ կան։
Հանդիպումը կայացել է Բիշքեկում ընթացող ԵԱՏՄ գագաթնաժողովի շրջանակում։
Փաշինյանը նշել է, որ օրակարգը շատ հագեցած է՝ վստահություն հայտնելով, որ քննարկելու են նաև տարածաշրջանային հարցեր, հայտնում է Կրեմլի կայքը։
«Ցավոք, իրավիճակը մեր տարածաշրջանում շարունակում է լարված մնալ, և ես ուզում եմ նշել, որ տարածաշրջանում հիմնական խնդիրը, իհարկե, մնում է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորումը։
Ցավոք, վերջին շրջանում մենք նկատում ենք նաև լարվածության աճ Լեռնային Ղարաբաղում՝ ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում։ Վստահ եմ, որ տեղյակ եք, որ վերջերս փակվել էր Լաչինի միջանցքը, և Լեռնային Ղարաբաղում այս կապակցությամբ շատ մեծ մտահոգություններ կան։ Իհարկե, մենք միշտ քննարկում ենք այդ հարցերը։ Հուսով եմ, այսօր կկարողանանք քննարկել տարածաշրջանային անվտանգության բոլոր կարևոր խնդիրները»,- նշել է ՀՀ վարչապետը։
Պուտինն իր խոսքում անդրադարձել է ՀԱՊԿ երևանյան գագաթնաժողովին՝ նշելով, որ այն հաջող է անցել։
«Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն այն մթնոլորտի համար, որ ստեղծել էիք բոլորիս համար մեծ թվով կարևոր հարցերի անկեղծ քննարկման համար։ Այսօր այստեղ ենք հանդիպում։ Մենք, ինչպես միշտ, օգտագործում ենք նման ձևաչափեր երկկողմ բանակցությունների համար։
Եվս մեկ անգամ ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ ՀՀ առաջատար առևտրատնտեսական գործընկերը. Հայաստանի ապրանքաշրջանառության ավելի քան 30 տոկոսը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին, ՌԴ-ն առաջատար, գուցե նույնիսկ հիմնական ներդրողներից մեկն է՝ ներդրումների մոտ 40 տոկոսով։. Այս տարվա առաջին տասը ամիսներին ապրանքաշրջանառության աճը կազմել է 67 տոկոս։ Սա շատ լուրջ, շատ լավ, դրական ցուցանիշ է։
Այնուամենայնիվ, հարցեր միշտ լինում են, և ես ուրախ եմ ձեզ հետ հանդիպելու հնարավորության համար»,-ասել է Պուտինը:
Ավելի վաղ Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնել էր, որ Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում քաղաքացիական հագուստներով մի խումբ ադրբեջանցիներ բնապահպանական պատճառաբանությամբ փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին: Ռուս խաղաղապահների մասնակցությամբ 3 ժամ տևած բանակցություններից հետո ճանապարհը բացվել է։ Ավելի ուշ ԱՀ ԱԽ-ն, անդրադառնալով Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական հենակետ տեղադրելու մասին լուրերին, հայտարարություն է տարածել, որտեղ ասվում է, որ դիտարկվել է Լաչինի միջանցքում ոչ թե մաքսակետ, այլ ռենտգեն-սկաների տեղադրման հնարավորությունը։

В Бишкеке состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента РФ Владимира Путина, сообщается на сайте Кремля.
В ходе встречи Пашинян затронул тему роста напряженности в Нагорном Карабахе, в частности в зоне ответственности российских миротворцев.
«Я уверен, что мы сегодня обсудим и региональные вопросы. У нас, к сожалению, в регионе обстановка остается напряженной, и я хочу отметить, что главным вопросом в нашем регионе, конечно же, остаётся нагорно-карабахское урегулирование.
К сожалению, недавно мы видели еще и рост напряженности в Нагорном Карабахе в зоне ответственности российских миротворцев. Я уверен, Вы информированы, что недавно был перекрыт Лачинский коридор и в Нагорном Карабахе есть очень большие опасения по этому поводу. Конечно, мы всегда обсуждаем эти вопросы. Я надеюсь, что сегодня нам удастся обсудить все важные вопросы региональной безопасности», – отметил Пашинян.
По его словам, в Бишкеке было проведено довольно удачное, конструктивное заседание: «И фактически весь круг экономических вопросов мы уже обсудили – и в узком составе, и в расширенном составе. Вы уже говорили о росте нашего взаимного товарооборота, который действительно впечатляет. Я надеюсь, что с улучшением механизмов Евразийского экономического союза удастся сохранить ту динамику, которая уже наметилась».
В свою очередь Путин напомнил о недавней встрече в Ереване в рамках саммита ОДКБ.
«Спасибо еще раз за атмосферу, которую вы создали для откровенного обсуждения большого количества важных вопросов для всех нас. Сегодня здесь встречаемся. Мы, как обычно, используем такие форматы для переговоров в двустороннем плане.
Еще раз хотел бы обратить внимание на то, что Россия остается ведущим торгово-экономическим партнёром – свыше 30 процентов товарооборота Армении приходится на Россию, одним из ведущих, наверное, даже основным инвестором – около 40 процентов инвестиций. За первые десять месяцев текущего года рост товарооборота – 67 процентов. Это серьезный очень, хороший, положительный показатель. Тем не менее всегда вопросы есть, и я рад такой возможности – встретиться с вами», – отметил Путин.