ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդի հետ հեռախոսազրույցում նշել է, որ անվտանգային իրավիճակը տարածաշրջանում փխրուն է, իսկ Ադրբեջանի կողմից նոր սադրանքների հավանականությունը շարունակում է բարձր լինել:
Միրզոյանը և Դոնֆրիդն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցերի: Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի կողմից ներդրվող ջանքերը խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ: Ընդգծվել է ԱՄՆ պատրաստակամությունն աջակցելու Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացին։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային անվտանգության ու սահմանազատման գործընթացին, ինչպես նաև տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը ճեպազրույցում ասել էր, որ ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները պայմանավորվել են առաջիկա շաբաթներին նոր հանդիպման մասին։ Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն ակտիվորեն համագործակցում է կողմերի հետ՝ նպաստելու համար Հարավային Կովկասի խաղաղ ապագային։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried spoke over the phone on Friday, December 9 to discuss issues related to regional security and stability.
According to a press release from the Armenian Foreign Ministry, the two exchanged views on the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan and the Nagorno-Karabakh conflict, with Donfried stressing readiness of the U.S. to support the peace process in the South Caucasus.
Border security and delimitation process between Armenia and Azerbaijan, as well as the unblocking of transport infrastructures in the region were also high on the agenda.
Emphasizing the efforts made by Armenia to establish peace, Mirzoyan noted that the security situation in the region is fragile, and the chance of new provocations by Azerbaijan remains high.