Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 8-ին այցելել է Լիոն քաղաք, որտեղ տեղի է ունեցել հանդիպում Օվերն Ռոն Ալպ շրջանային խորհրդի փոխնախագահներ Նիկոլա Դարագոնի և Թերի Կովակսի և շրջանային խորհրդի պատասխանատուների հետ:
Իր խոսքում նախագահ Հարությունյանը նշել է, որ Ֆրանսիայի տարբեր վարչական շրջանների հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը հանդիսանում է Արցախի արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջնահերթություններից մեկը, և ընդգծել Օվերն Ռոն Ալպ շրջանի հետ ավանդական դարձած կապերի հետագա ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը ստորագրել են համատեղ հռչակագիր, որում համոզմունք է հայտնվում, որ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Արցախի միջև հակամարտությունը կկարգավորվի միայն խաղաղ ճանապարհով, մարդու իրավունքների և միջազգային համաձայնագրերի հարգման պայմանով, ինչպես նաև կոչ է արվում Ֆրանսիային, Եվրամիությանը և միջազգային հանրությանը համախմբված մնալ՝ պաշտպանելու համար Հայաստանի և Արցախի իրավունքներն ու տարածքային ամբողջականությունը:
Հռչակագրում ասվում է, որ չնայած 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությանը՝ Հայաստանի և Արցախի դեմ հարձակումներն ու ռմբակոծությունները շարունակվում են, ինչը վկայում է, որ Ադրբեջանը չի պատրաստվում հարգել հայտարարության դրույթները և ոչ էլ դրան հաջորդած բանակցությունների ընթացքում իր ստանձնած պարտավորությունները:
«Արցախից հետո հարձակման ենթարկելով Հայաստանը, ռմբակոծելով և մասնավորապես թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները՝ Ադրբեջանը ցանկանում է բռնությամբ արտատարածքային ճանապարհ (միջանցք) ստեղծել իր տարածքի և Նախիջևանի միջև՝ կտրել-անցնելով Արցախի տարածքը և Սյունիքի մարզը»,- ընդգծվում է հռչակագրի մեջ:
Օվերն Ռոն Ալպ շրջանը վերահաստատել է իր հավատարմությունը ազատության, ժողովրդավարության և հավասարության սկզբունքներին և գաղափարներին և անհանդուրժելի համարել հարձակումները սահմանների երկայնքով և քաղաքացիական բնակչության ռմբակոծումները, որոնց միջոցով Ադրբեջանը նպատակ ունի ստիպել Հայաստանին գնալ զիջումների Արցախի հարցում և ընդունել Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական ինքնիշխանությունը:
Այցի ընթացքում Հանրապետության նախագահը հանդիպել է նաև Լիոնի քաղաքապետ Գրեգորի Դուսեի հետ` քննարկվել են Լիոն քաղաքի հետ կապերի հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Լիոնի քաղաքապետը հավաստիացրել է, որ Արցախում հումանիտար ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ աշխատանքները հետագայում ևս կշարունակվեն:
Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը վստահեցրել է, որ Ֆրանսիայի մայրաքաղաքը միշտ կլինի Արցախի և նրա ժողովրդի կողքին՝ պաշտպանելով նրա ինքնորոշման և խաղաղ ապրելու իրավունքները,
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը France 24 հեռուստաընկերությանը հարցազրույցում ասել է, որ ինքնորոշման իրավունքը և անկախությունը Արցախի ժողովրդի անվտանգության միակ երաշխիքն են։

On December 8, the delegation at the head of Artsakh (Nagorno-Karabakh) President Arayik Harutyunyan, which is making a working visit in France, met in the city of Lyon with vice-presidents of the Regional Council of Auvergne-Rhône-Alpes Nicolas Daragon and Thierry Kovacs and officials of the Regional Council.
In his remarks, Harutyunyan noted that the development of the bilateral relations with various administrative regions of France was among the priorities of foreign political agenda of Artsakh, and highlighted the need for further expansion of relationship with Auvergne-Rhône-Alpes Region that have become traditional.
During the meeting, the parties signed a joint declaration, in which a belief is conveyed that the conflict between Azerbaijan, Armenia and Artsakh will be resolved only through peaceful means, provided that human rights and international agreements are respected. It also calls on France, the European Union and the international community to remain consolidated in order to protect the rights and territorial integrity of Armenia and Artsakh.
The declaration states that despite the tripartite statement signed on November 9, 2020, attacks and bombings against Armenia and Artsakh are ongoing, which proves that Azerbaijan is never going to respect the provisions of the declaration nor the commitments it made during the subsequent negotiations.
"By attacking Armenia following Artsakh, bombing and particularly targeting the civilian population and infrastructure, Azerbaijan wants to create an extraterritorial road (corridor) by force connecting its territory to Nakhichevan, cutting off the territory of Artsakh and the Syunik province," the declaration emphasizes.
The Auvergne-Rhône-Alpes region reaffirmed its commitment to the principles and ideas of freedom, democracy and equality and considered the attacks along the borders and the bombing of the civilian population intolerable, through which Azerbaijan aims to force Armenia to make concessions on Artsakh and accept Azerbaijani sovereignty over Artsakh.