Լաչինի միջանցքի Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում քաղաքացիական հագուստով մի խումբ ադրբեջանցիներ կրկին բնապահպանական պատճառաբանությամբ փակել են Արցախը Հայաստանին կապող Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին, հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
Ադրբեջանցիները հանդիպում են պահանջել Արցախում տեղակայած ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրեյ Վոլկովի հետ՝ պնդելով բնական պաշարների շահագործման անթույլատրելիությունն Արցախի երկու հանքավայրում։
Դեպտեմբերի 3–ին Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում քաղաքացիական հագուստներով մի խումբ ադրբեջանցիներ բնապահպանական պատճառաբանությամբ փակել էին Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին։
Միջադեպի մասին տեղեկացվել էին ռուս խաղաղապահները։ Ադրբեջանական կողմի հետ ավելի քան երեք ժամ տևած բանակցություններից հետո նրանց միջնորդությամբ Արցախը Հայաստանին կապող միակ մայրուղին երկկողմանի բացվեց։

A group of Azerbaijanis in civilian clothing blocked the highway connecting Nagorno-Karabakh to Armenia on December 12 morning, citing “environmental reasons”, the NKR Infocenter reports.
A similar incident happened in December 3 when another group of Azerbaijanis attempted to access the mines of Karabakh but were barred from reaching the sites.
The command staff of the Russian peacekeeping troops deployed in Artsakh (Karabakh) has been properly informed about the incident.
“Considering the aggressive and destructive behavior of the Azerbaijani side as unacceptable, the authorized state bodies of Artsakh are taking all possible measures to regulate the situation, keeping in touch with the command staff of the Russian peacekeeping troops,” the Infocenter said.
“We urge citizens to remain calm and follow official news, refraining from spreading unverified information. Additional information on the development of the situation will be communicated further.”