Դեկտեմբերի 13-ի ժամը 09։00-ի դրությամբ Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղին երկկողմանի փակ է։
Ադրբեջանական հերթական սադրանքի հետևանքով մեկ օր շարունակ փաստացի շրջափակման մեջ է Արցախի Հանրապետությունը և ոտնահարված են հազարավոր քաղաքացիների իրավունքներ, հայտնում է ԱՀ ՆԳ նախարարությունը։
Ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված, Հայաստանից Արցախ եկող քաղաքացիները գիշերել են Գորիսում, մի մասը, այդ թվում` կանայք ու երեխաներ, Շուշիի շրջանի Լիսագոր համայնքում։
Իրավիճակի զարգացումների վերաբերյալ ՆԳ նախարարությունը կտրամադրի լրացուցիչ տեղեկություն։
Դեկտեմբերի 12-ին` ժամը 10։30-ի սահմաններում, ադրբեջանական կողմը խախտելով 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի դրույթները, բնապահպանական պատճառաբանություններով փակել է Արցախն աշխարհին կապող կյանքի միակ ճանապարհը, ոտնահարելով քաղաքացիական բնակչության կենսական շահերն ու իրավունքները:

Единственная дорога, соединяющая Арцах с Арменией, – Лачинский коридор – остается закрытой. Об этом сообщает министерство внутренних дел Республики Арцах.
«В результате очередной провокации со стороны Азербайджана Республика Арцах уже сутки находится в фактической блокаде, нарушены права тысяч граждан», – говорится в сообщении.
В связи со сложившейся ситуацией граждане, прибывшие из Армении в Арцах, ночевали в Горисе, часть из них, в том числе женщины и дети, в общине Лисагор Шушинского района.
МВД Арцаха будет предоставлять дополнительную информацию по мере развития ситуации.
12 декабря с 10:30 утра группа азербайджанцев, якобы по экологическим причинам, перекрыла участок Шуши-Карин Так автомагистрали Степанакерт-Горис. Сотни граждан, в том числе и несовершеннолетние дети, не могут вернуться в свои дома, некоторые из них на время остались в Сюникской области. Прервано транспортное сообщение сел Лисагор, Мец Шен, Хин Шен и Егцаох Шушинского района со столицей Степанакертом.