Արցախի Անվտանգության խորհուրդը նամակով կդիմի ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը։ ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նախագահությամբ դեկտեմբերի 13-ին հրավիրվել է ԱՀ անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ, որի ընթացքում քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Արցախն արտաքին աշխարհի հետ կապող միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը, հայտնում է ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը։
Ընդգծվել է, որ միջանցքի անխափան գործունեությունը երաշխավորված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ, որի դրույթները հերթական անգամ խախտում է ադրբեջանական կողմը:
Անվտանգության խորհուրդը որոշել է համապատասխան նամակով դիմել Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը՝ անընդունելի համարելով միջանցքի փակումը, որը բերելու է Արցախում հումանիտար աղետի:
Նախագահը շեշտել է, որ ԱՀ իշխանությունները ձեռնարկում են բոլոր հնարավոր միջոցները բնակչության անվտանգության և կենսաապահովման խնդիրները լուծելու համար:

On December 13, President of Artsakh (Nagorno Karabakh) Arayik Harutyunyan chaired a Security Council meeting to discuss the situation created as a result of the blockade of the corridor connecting Artsakh to the outer world by Azerbaijan.
It was underscored that the uninterrupted operation of the corridor is guaranteed by the November 9 tripatite statement, the provisions of which are again violated by the Azerbaijani side.
The Security Council made a decision to send a letter to the Russian peacekeeping contingent deployed in the Artsakh Republic, describing the blockade as inadmissable, which it said will lead to a humanitarian disaster.
The President emphasized that the authorities are taking all the possible measures to solve the issues related to ensuring security and normal life of the population.
The corridor remained blocked as of Tuesday morning. It was closed by a group of Azerbaijanis who claimed that the move was due to “environmental reasons.”