Արցախի Անվտանգության խորհուրդը նամակով կդիմի ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը։ ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նախագահությամբ դեկտեմբերի 13-ին հրավիրվել է ԱՀ անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ, որի ընթացքում քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Արցախն արտաքին աշխարհի հետ կապող միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը, հայտնում է ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը։
Ընդգծվել է, որ միջանցքի անխափան գործունեությունը երաշխավորված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ, որի դրույթները հերթական անգամ խախտում է ադրբեջանական կողմը:
Անվտանգության խորհուրդը որոշել է համապատասխան նամակով դիմել Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը՝ անընդունելի համարելով միջանցքի փակումը, որը բերելու է Արցախում հումանիտար աղետի:
Նախագահը շեշտել է, որ ԱՀ իշխանությունները ձեռնարկում են բոլոր հնարավոր միջոցները բնակչության անվտանգության և կենսաապահովման խնդիրները լուծելու համար:

13 Декабрь 2022 - 14:00 AMT
13 декабря под председательством президента Республики Арцах Араика Арутюняна состоялось расширенное заседание Совета безопасности НКР, на котором обсуждалась военно-политическая ситуация, созданная блокированием Азербайджаном коридора, связывающего Арцах с внешним миром. Об этом сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Было подчеркнуто, что бесперебойная работа Лачинского коридора гарантирована трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, положения которого в очередной раз нарушаются азербайджанской стороной.
Совет безопасности, считая недопустимым закрытие Лачинского коридора, что приведет к гуманитарной катастрофе в Арцахе, принял решение, направить командованию российских миротворческих сил, дислоцированных в Республике Арцах, соответствующее письмо.
Президент подчеркнул, что власти Республики Арцах принимают все возможные меры для решения проблем безопасности и жизнедеятельности населения.