ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը լրագրողների հետ ամենօրյա ասուլիսի ընթացքում պատասխանել է հարցին, թե արդյոք Վաշինգտոնը հետևում է Լաչինի միջանքի շուրջ ստեղծված կացությանը և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ այս հարցի շուրջ ունեցած վերջին զրույցներին հայկական և ադրբեջանական կողմերի հետ:
Իր խոսքում Փրայսը նշել է, որ ԱՄՆ-ն ուշադրությամբ հետևում է զարգացումներին՝ շեշտելով, որ ամերիկյան կողմը հետևողականորեն կենտրոնացած է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև լարվածության թուլացման անհրաժեշտության վրա, գրում է «Ամերիկայի ձայնը»։
«Մենք հետևողականորեն կենտրոնացած ենք այս մարտահրավերի, լարվածության թուլացման, կայուն, համապարփակ կարգավորման ճանապարհին այս երկու երկիրը կանգնեցնելու անհրաժեշտության վրա: Այստեղ՝ Վաշինգտոնում կազմակերպեցինք այս երկու երկրի հանդիպումն արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով: Նույնն արեցինք Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի շրջանակում: Բացի այդ, մեր ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերն ակտիվորեն ներգրավված է երկխոսության մեջ երկու երկրի պաշտոնյաների հետ՝ համոզված լինելու համար, որ անում ենք ամենը, ինչ կարող ենք, և ամենակարևորը, որ այս երկու երկիրն ամեն ինչ անում են, որպեսզի այդ լարվածությունը նվազի»,- ասել է Նեդ Փրայսը:

13 Декабрь 2022 - 11:50 AMT
Вашингтон всегда акцентировал внимание на необходимости разрядить напряженность между Арменией и Азербайджаном и вывести обе страны на путь стабильного урегулирования. Об этом заявил пресс-секретарь Госдепа США Нед Прайс на брифинге.
Прайс ответил на вопрос журналиста, следит ли Вашингтон за ситуацией вокруг Лачинского коридора, за недавними переговорами президента России Владимира Путина с армянской и азербайджанской сторонами, а также за опасениями Западной Европы по этому поводу.
«Мы последовательным образом сосредоточены на этом вызове, на необходимости разрядки напряженности, чтобы вывести эти две страны на путь устойчивого, всеобъемлющего урегулирования. Мы здесь, в Вашингтоне, организовали встречу этих двух стран на уровне министров иностранных дел. Мы сделали то же самое в Нью-Йорке в рамках Генеральной Ассамблеи ООН. Кроме того, наш старший советник Филипп Рикер ведет активный диалог с официальными лицами обеих стран, чтобы убедиться, что мы делаем все возможное, и самое главное, что эти две страны делают все возможное для снятия этой напряженности», – заявил Нед Прайс.