ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Twitter-ի իր միկրոբոլգում անդրադառնալով ադրբեջանցիների կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու փակմանը և դրա հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, նշել է, որ սա ոչ այլ ինչ է, քան արցախահայության բնաջնջման հերթական փորձ։
«Քաղաքացիական հագուստով և սպայական կոչումով «բնապահպանները», Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը փակելով, փաստացի պատանդ են վերցրել 120,000 հայ բնակչության: Դրան հաջորդել է Արցախի գազամատակարարման անջատումը: Սա ոչ այլ ինչ է, քան արցախահայության բնաջնջման հերթական փորձ: Աշխարհը կրկին լո՞ւռ կմնա…»,- ասվում է գրառման մեջ, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
Դեկտեմբերի 12-ին Lաչինի միջանցքի Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում քաղաքացիական հագուստով մի խումբ ադրբեջանցիներ կրկին բնապահպանական պատճառաբանությամբ փակել են Արցախը Հայաստանին կապող Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին: Դեկտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը նաև փակել է գազի մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ:

President of the Armenian National Assembly Alen Simonyan on Tuesday, December 13 described Azerbaijan’s blocking of the Armenia-Karabakh corridor as an attempt of ethnic cleansing of Armenians of Artsakh (Nagorno-Karabakh).
“So-called Azerbaijani “environments” in civilian clothing and companied by military officers blocked the only route connecting Nagorno-Karabakh with Arrmenia, literally taking 120,000 Armenians hostage. In addition, gas supply to Karabakh was try,” Simonyan said.
“It’s another attempt of ethnic cleansing of Armenians of Artsakh. Is the world going to turn a blind eye again?”