Եվրամիությունը լուրջ մտահոգությամբ է հետևում Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակին։ Այդ մասին հայտարարել է Եվրամիության արտաքին քաղաքականության գծով պաշտոնական ներկայացուցիչ Պետեր Ստանոն։
«Եվրամիությունը կոչ է անում Ադրբեջանին Ադրբեջանին ապահովել ազատ և անվտանգ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով ըստ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության։ ԵՄ-ն նաև մտահոգված է այն հաղորդագրություններով, որ Ադրբեջանը փակել է գազի մուտքը Ղարաբաղ»,-ասվում է Ստանոյի հայտարարության մեջ։
Եվրոպացի դիվանագետը նաև նշել է, որ ազատ տեղաշարժի սահմանափակումը հումանիտար խնդիրներ է ստեղծում տեղի բնակչության համար։
«Մյուս խնդիրները կարող են և պետք է լուծվեն երկխոսության և շահագրգիռ կողմերի հետ խորհրդակցությունների միջոցով։ ԵՄ-ն կրկին զսպվածության կոչ է անում և պատրաստ է իր ավանդն ունենալ վերոնշյալ ջանքերում»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն ևս կոչ է արել Ադրբեջանին վերականգնել երթևեկությունը Լաչինի միջանցքով առանց որևէ նախապայմանի, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Հիշեցնելով եռակողմ հայտարարության դրույթները կատարելու անհրաժեշտության մասին՝ Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն նշել է, որ Ադրբեջանը «պարտավորվել է երաշխավորել մարդկանց, տրանսպորտի և բեռների երկկողմանի երթևեկը Լաչինի միջանցքում։
Դեկտեմբերի 12-ին Lաչինի միջանցքի Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում քաղաքացիական հագուստով մի խումբ ադրբեջանցիներ կրկին բնապահպանական պատճառաբանությամբ փակել են Արցախը Հայաստանին կապող Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին:

The European Union and France urged Azerbaijan late on Tuesday, December 14 to unblock the sole road connecting Nagorno-Karabakh to Armenia.
“The European Union has been following with serious concern the various developments around the Lachin corridor since the beginning of December,” Peter Stano, the EU foreign policy spokesman, said in a statement.
“The EU calls on the Azerbaijani authorities to ensure freedom and security of movement along the corridor, in line with the trilateral statement of 9 November 2020. Restrictions to such freedom of movement cause significant distress to the local population and create humanitarian concerns.
“Other concerns can and should be addressed through dialogue and consultations with the parties involved. The EU reiterates its call for restraint and stands ready to contribute to the above-mentioned efforts.”
Stano added that the EU is also “concerned by reports of Azerbaijan cutting off gas supply to Karabakh.”
France’s foreign ministry too urges to resume traffic via the Lachin corridor, linking Armenia and Nagorno-Karabakh, without preconditions.
"France urges to resume supplies to Nagorno Karabakh via the Lachin corridor, respecting the rights of people living there," the ministry said, according to TASS.
Paris also reiterated "the need to observe provisions of the trilateral ceasefire agreement adopted on November 9, 2020."
"Azerbaijan undertook to guarantee the safety of people, transport and cargo moving along the Lachin corridor in both ways," the statement reads.