Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ դիմել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը, որպեսզի կառույցն արձագանքի ստեղծված իրավիճակին և համապատասխան գնահատական տա։ Այդ մասին հայտնել է ԱՆ մամուլի խոսնակ Հռիփսիմե Խաչատրյանը, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
«Իրավիճակի նման զարգացման պահից ի վեր՝ առողջապահության նախարարությունն արագ արձագանքել է. մասնավորապես, Անահիտ Ավանեսյանը Twitter-ի իր միկրոբլոգում միջազգային գործընկերներին տեղեկացրել է իրավիճակի մասին», – ասել է Հռիփսիմե Խաչատրյանը։
«Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայերը կանգնած են առողջապահական և հումանիտար ճգնաժամի առաջ։ Անհետաձգելի բժշկական կարիքներ ունեցող մարդիկ չեն կարող տեղափոխվել Երևան, բնակչությանը դեղորայք և մարդասիրական օգնություն չի հասցվում», – գրել է առողջապահության նախարար Ավանեսյանը։

Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян обратилась во Всемирную организацию здравоохранения в связи с ситуацией в Лачинском коридоре, чтобы организация отреагировала на ситуацию и дала соответствующую оценку. Об этом сообщила пресс-секретарь министерства здравоохранения Рипсиме Хачатрян, пишет Aysor.am.
«С момента развития ситуации Минздрав отреагировал оперативно, в частности, Анаит Аванесян проинформировала о ситуации международных партнеров в своем микроблоге в Твиттере», – сказала Рипсиме Хачатрян.
«В результате закрытия Азербайджаном Лачинского коридора армяне Нагорного Карабаха столкнулись с медицинским и гуманитарным кризисом. В Ереван не могут переехать люди, нуждающиеся в неотложной медицинской помощи, населению не доставляются лекарства и гуманитарная помощь», – написала министр здравоохранения Аванесян.