Հայաստանը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ պահանջելով միջանկյալ միջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ և պարտավորեցնել վերջինիս ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը, հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։
Նշվում է նաև, որ Հայաստանն Արդարադատության միջազգային դատարանի կանոնակարգին համապատասխան նամակով տեղեկացրել է վերջին օրերին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման և դրա հետևանքով Արցախի բնակիչների իրավունքների խախտման մասին։
«Միջազգային դատարանների հետ ընթացիկ իրավական գործընթացների և հետագա զարգացումների վերաբերյալ կտեղեկացնենք լրացուցիչ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Armenia has submitted applications to the International Court of Justice and the European Court of Human Rights (ECHR) amid Azerbaijan’s blocking of the sole road linking the republic to Nagorno-Karabakh, the office of the representative of Armenia on international legal issues said in a statement on Wednesday, December 14.
"Today, in accordance with the Statute of the International Court of Justice, Armenia informed the Court about the blockade of the Berdzor (Lachin) corridor by Azerbaijan and the violation of the rights of the population of Artsakh (Karabakh),” the statement reads.
“Armenia has also applied to the ECHR with a request to apply interim measures against Azerbaijan and oblige it unblock the Berdzor (Lachin) corridor."