Ադրբեջանի իշխանությունը դեռ 25 տարի առաջ` հայր Ալիևի օրոք է վաճառել Դրմբոնի՝ Ղըզըլբուլաղի ոսկու հանքավայրի շահագործման իրավունքը Միացյալ Նահանգներում` Դելավերում գրանցված մի ընկերության, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Նշվում է, որ Հեյդար Ալիևի պաշտոնական կայքն այն ժամանակ մեծ հանդիսավորությամբ հաղորդել էր`«1997 օգոստոսի 20-ին նախագահական պալատում պետական «Ազերիգզիլ» և ամերիկյան R.V. Investment Group Services ընկերությունները պայմանագիր ստորագրեցին՝ Ադրբեջանի վեց հանքավայրերում ոսկու, արծաթի ու պղնձի համատեղ արդյունահանում սկսելու մասին»:
«Դրանցից երեքը՝ Քելբաջարի Սոթքը, Զանգիլանում գտնվող Վեջնալին ու Դրմբոնի Ղըզըլբուլաղ հանքերը, այդ պահին գտնվում էին հայկական ուժերի վերահսկողության տակ: Պայմանագրում, որի ստորագրմանը ներկա էր եղել նաև այդ ժամանակ Ադրբեջանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը, նշվում էր՝ «օկուպացված այդ տարածքները կազատագրվեն», չհստակեցնելով՝ երբ և ինչպես:
Ու թեև հեռանկարն ավելի քան անորոշ էր, դա չի խանգարել ամերիկյան ընկերությանը գործարք կնքել ու 500 միլիոն դոլարի ներդրումներ խոստանալ»,- ասվում է «Ազատության» հետաքննության մեջ։
Ընկերությունը, որի կառավարումը 2000-ականներից հանձնվել է Մեծ Բրիտանիայում գրանցված Anglo-Asian Mining-ին, ղեկավարում է 69-ամյա Մոհամադ Ռեզա Վազիրին։ Նա ամենախոշոր սեփականատերն է՝ բաժնետոմսերի մոտ 30 տոկոսով, և անձամբ է համաձայնեցրել գործարքի պայմանները Հեյդար Ալիևի հետ:
Ղարաբաղյան վերջին պատերազմից հետո, երբ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցան յոթ շրջանն ու այնտեղ գտնվող հանքերը, Վազիրին հայտարարեց՝ «մեր առջև նոր հորիզոններ բացվեցին»:
2021-ի ամռանը բրիտանական OpenDemocracy-ն գրել էր` Լոնդոնը պատերազմից առաջ և ընթացքում պարբերական կապի մեջ է եղել Anglo-Asian Mining-ի հետ, որը «ակնկալում էր օգուտներ ստանալ ադրբեջանական հողերի ազատագրումից»:
Այս հայտարարությունից ամիսներ անց հաղորդվեց, որ Ադրբեջանի կառավարությունը նոր գործարք է կնքել Anglo-Asian Mining-ի հետ և ոչ միայն երկարաձգել ոսկու պաշարներով հարուստ հանքերից մեկի շահագործման ժամկետը, այլև նոր՝ Ղարաբաղի Կաշենի հանքավայրի շահագործման իրավունք տվել:

Правительство Азербайджана еще 25 лет назад, во времена правления Гейдара Алиева, продало право на эксплуатацию золотого рудника Дрмбон (Гызылбулуг) компании, зарегистрированной в США, в штате Делавэр, пишет «Азатутюн» в своем расследовании.
Официальный сайт Гейдара Алиева тогда торжественно объявил: «20 августа 1997 года в президентском дворце государственная компания «Азергызыл» и американская компания R.V. Investment Group Services подписали соглашение о начале совместной добычи золота, серебра и меди на шести рудниках Азербайджана».
Три из них: Сотк в Кельбаджаре, Веджнали в Зангелане и Дрмбон (Гызылбулаг), в то время находились под контролем армянских сил. В соглашении, на подписании которого присутствовал тогдашний временный поверенный в делах США в Азербайджане, отмечалось, что «оккупированные территории будут освобождены», без уточнения, когда и как.
И хотя перспективы были более чем неопределенными, это не помешало американской компании заключить сделку и пообещать 500 млн долларов инвестиций, отмечает издание.
Компанией, управление которой с 2000-х годов перешло к Anglo-Asian Mining, зарегистрированной в Великобритании, руководит 69-летний Мохаммад Реза Вазири. Он является крупнейшим собственником, владеющим примерно 30% акций, он лично согласовывал условия сделки с Гейдаром Алиевым.
После последней Карабахской войны, когда Азербайджан вернул себе семь районов и находящиеся там рудники, Вазири заявил: «Перед нами открылись новые горизонты».
Летом 2021 года британская OpenDemocracy написала, что до и во время войны Лондон регулярно контактировал с Anglo-Asian Mining, которая рассчитывала получить выгоду «от освобождения азербайджанских земель». Уже после окончания войны, в январе 2021 года, компания приветствовала заявление о прекращении огня, подписанное между Арменией, Азербайджаном и Россией, подчеркнув, что «рада сообщить, что обновила право на эксплуатацию трех рудников, находящихся на оккупированных территориях и в Карабахе».
Кстати, через несколько месяцев после этого заявления сообщалось, что правительство Азербайджана подписало новую сделку с Anglo-Asian Mining и не только продлило срок эксплуатации одного из рудников, богатых запасами золота, но и предоставило право на эксплуатацию Кашенского рудника в Карабахе.