Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
ԱՀ «Արևիկ բուժմիավորումում» 10 երեխա գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում: Նրանցից 1-ը գտնվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում: Արցախի բժիշկներն անհրաժեշտ բուժօգնությունը ցուցաբերում են՝ առցանց կապով խորհրդակցելով ՀՀ մասնագետների հետ:
ԱՀ ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոնում» 11 բուժառու է ռեանիմացիայում, որից 4-ը ևս ծայրահեղ ծանր վիճակում է, բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
ԱՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ առաջին բուժօգնության համար անհրաժեշտ դեղերի և բժշկական պարագաների պակաս այս պահին չկա, բայց մատակարարումը շարունակում է մնալ անհնարին:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները շրջափակման պատճառով ստեղծված իրավիճակը պատշաճ հաղթահարելու համար։

19 Декабрь 2022 - 13:35 AMT
В реанимационном отделении Медицинского объединения «Аревик» Республики Арцах находятся 10 детей. Один из них в тяжелом состоянии, сообщает министерство здравоохранения Арцаха.
В сообщении также отмечается, что 11 пациентов находятся в отделении реанимации Республиканского медицинского центра Арцаха, 4 из них в критическом состоянии.
«Арцахские врачи оказывают им всю необходимую медицинскую помощь, консультируясь со специалистами РА в онлайн режиме. Врачи делают все возможное для стабилизации состояния пациентов», – говорится в сообщении.
В настоящее время недостатка в препаратах для оказания первой помощи и в медицинских принадлежностях пока нет, но поставки не поступают.