ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը Հարավային Կովկասում ներգրվվածության նոր փուլ է մեկնարկում՝ անցումային խմբով, որը հող կնախապատրաստի Հայաստանում ԵՄ հնարավոր երկարաժամկետ առաքելության համար. դրա վերջնանպատակն է աջակցել կայուն խաղաղությանը տարածաշրջանում։
Նա նշել է, որ ՀՀ, Ադրբեջանի, Եվրախորհրդի և Ֆրանսիայի միջև Պրահայում պայմանավորվածության հիման վրա հոկտեմբերի 20-ից ՀՀ-ում՝ Ադրբեջանի հետ սահմանին հայկական կողմից ծավալված ԵՄ դիտորդական առաքելությունը դեկտեմբերի 20-ին ավարտում է իր գործունեությունը, ասվում է ԵՄ կայքում։
Բորելը նշել է, որ եվրոպացի 40 դիտորդի տեղակայումն արդյունավետ էր և նպաստել է վստահության ամրապնդմանն անկայուն իրավիճակում։
«Այս համատեքստում Խորհուրդը, Հայաստանի ղեկավարության հետ պայմանավորվածությամբ, որոշել է, որ Վրաստանում գործող ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստան կգործուղի անցումային պլանավորմանն աջակցող խումբ՝ բարձրացնելու ԵՄ-ում իրազեկվածությունն անվտանգության շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ և նպաստելու Հայաստանում հնարավոր քաղաքացիական դիտորդական առաքելություն տեղակայելու պլանավորմանը և նախապատրաստմանը։
Ակնկալվում է, որ անցումային պլանավորմանն աջակցող խումբը աջակցություն կցուցաբերի Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին ԵՄ-ի աջակցությամբ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
2022-ի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի հանդիպման շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը հաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի Կանոնադրությանը և 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Ալմա-Աթայում ստորագրված ԱՊՀ Հռչակագրին, որով պետությունները երկուստեք ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։ Նրանք հաստատել են, որ դա հիմք կհանդիսանա սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատանքի համար, որոնց վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել Բրյուսելում 2022 թվականի նոյեմբերի 3-ին: Հոկտեմբերի 17-ին Խորհուրդը որոշում է ընդունել միչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 19-ը Վրաստանում գործող ԵՄ դիտորդական առաքելության դիտորդների կազմից Հայաստան ԵՄ դիտորդներ տեղակայելու մասին։

20 Декабрь 2022 - 13:30 AMT
Европейский Союз начинает новую фазу своего присутствия на Южном Кавказе с переходной группой, которая подготовит почву для развертывания миссии ЕС в Армении на максимально длительный период. Об этом заявил верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель в связи с истечением 19 декабря мандата наблюдательной миссии Евросоюза.
Он отметил, что миссия была развернута в Армении 20 октября, на армянской стороне армяно-азербайджанской границы, в соответствии с договоренностью, достигнутой между Арменией, Азербайджаном, Европейским советом и Францией, с целью наблюдения, анализа и информирования о ситуация на местах.
«Размещение 40 европейских экспертов доказало свою эффективность и способствовало укреплению доверия в нестабильной ситуации. Сегодня Европейский Союз начинает новую фазу своего присутствия на Южном Кавказе с переходной командой, которая подготовит основу для развертывания миссии ЕС в Армении на максимально длительный период, конечной целью которой будет способствовать установлению стабильного мира в регионе», – сказал Боррель.
По его словам, именно на этой основе Совет ЕС, с согласия властей Армении, решил развернуть в Армении группу поддержки планирования, переходную от наблюдательной миссии ЕС, действующей в Грузии, для повышения осведомленности ЕС о ситуации с безопасностью и содействия планированию и подготовке новой возможной миссии общей политики гражданской безопасности и обороны (CSDP).
Ожидается, что группа поддержки перехода и планирования также окажет поддержку председателю Совета ЕС Шарлю Мишелю в процессе продвижения урегулирования между Арменией и Азербайджаном.