ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը Հարավային Կովկասում ներգրվվածության նոր փուլ է մեկնարկում՝ անցումային խմբով, որը հող կնախապատրաստի Հայաստանում ԵՄ հնարավոր երկարաժամկետ առաքելության համար. դրա վերջնանպատակն է աջակցել կայուն խաղաղությանը տարածաշրջանում։
Նա նշել է, որ ՀՀ, Ադրբեջանի, Եվրախորհրդի և Ֆրանսիայի միջև Պրահայում պայմանավորվածության հիման վրա հոկտեմբերի 20-ից ՀՀ-ում՝ Ադրբեջանի հետ սահմանին հայկական կողմից ծավալված ԵՄ դիտորդական առաքելությունը դեկտեմբերի 20-ին ավարտում է իր գործունեությունը, ասվում է ԵՄ կայքում։
Բորելը նշել է, որ եվրոպացի 40 դիտորդի տեղակայումն արդյունավետ էր և նպաստել է վստահության ամրապնդմանն անկայուն իրավիճակում։
«Այս համատեքստում Խորհուրդը, Հայաստանի ղեկավարության հետ պայմանավորվածությամբ, որոշել է, որ Վրաստանում գործող ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստան կգործուղի անցումային պլանավորմանն աջակցող խումբ՝ բարձրացնելու ԵՄ-ում իրազեկվածությունն անվտանգության շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ և նպաստելու Հայաստանում հնարավոր քաղաքացիական դիտորդական առաքելություն տեղակայելու պլանավորմանը և նախապատրաստմանը։
Ակնկալվում է, որ անցումային պլանավորմանն աջակցող խումբը աջակցություն կցուցաբերի Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին ԵՄ-ի աջակցությամբ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
2022-ի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի հանդիպման շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը հաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի Կանոնադրությանը և 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Ալմա-Աթայում ստորագրված ԱՊՀ Հռչակագրին, որով պետությունները երկուստեք ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։ Նրանք հաստատել են, որ դա հիմք կհանդիսանա սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատանքի համար, որոնց վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել Բրյուսելում 2022 թվականի նոյեմբերի 3-ին: Հոկտեմբերի 17-ին Խորհուրդը որոշում է ընդունել միչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 19-ը Վրաստանում գործող ԵՄ դիտորդական առաքելության դիտորդների կազմից Հայաստան ԵՄ դիտորդներ տեղակայելու մասին։

The European Union is starting a new phase in the its engagement in the South Caucasus, according to Josep Borrell, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, amid a decision to deploy a “transitional planning assistance team in Armenia to enhance the EU’s awareness of the security situation.”
Based on the agreement between the leaders of Armenia, Azerbaijan, European Council and France, the EUMCAP was deployed on 20 October along the Armenian side of the international border with Azerbaijan with the objective of monitoring, analysing and reporting on the situation on the ground.
“The deployment of 40 European monitoring experts has proved to be effective and contributed to building confidence in an unstable situation. Today we start a new phase in the EU’s engagement in the South Caucasus, with a transitional team that will prepare the ground for a possible longer term EU mission in Armenia, with the ultimate goal of contributing to sustainable peace in the region,” Borrell said in a statement.
Against this background, the Council – in agreement with Armenia’s authorities – decided that the existing EU Monitoring Mission in Georgia (EUMM Georgia) will deploy a transitional planning assistance team in Armenia to enhance the EU’s awareness of the security situation, and contribute to the planning and preparation of a possible civilian CSDP mission in the country. The transitional planning assistance team is also expected to support the President of the European Council, Charles Michel, in the EU-facilitated normalisation process between Armenia and Azerbaijan.
On the occasion of the meeting of the European Political Community held in Prague on 6 October 2022, the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan confirmed their commitment to the UN Charter and to the CIS Declaration agreed in Alma-Ata on 21 December 1991, in which both states recognise each other’s territorial integrity and sovereignty. They confirmed it would be a basis for the work of their respective border delimitation commissions, whose last meeting took place in Brussels on 3 November 2022.
On 17 October 2022, the Council adopted a decision for the deployment in Armenia of EU observers from EUMM Georgia until 19 December 2022.