ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը ԱԽ նիստում, որտեղ քննարկվում էր Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը, կոչ է արել ՄԱԿ ԱԽ-ին քայլեր ձեռնարկել, պահանջել Ադրբեջանից վերացնել Լաչինի միջանցնքի արգելափակումը, ինչպես նաև փաստահավաք առաքելություն տեղակայել Լաչինի միջանցքում:
Նա շեշտել է, որ Ադրբեջանը զանգվածային արշավ է մեկնարկել Լաչինի միջանցքում՝ պետական հովանավորությամբ, մտացածին պատրվակով կազմակերպելով Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը՝ Ադրբեջանը թիրախավորել է 120,000 մարդու: Մարգարյանը հիշեցրել է նաև Ադրբեջանի կողմից մի քանի օր Արցախի գազամատակարարումը դադարեցնելու մասին, որն ազդել է դպրոցների գործունեության վրա՝ երեխաներին զրկելով կրթության իրավունքից, գրում է Արմենպրեսը։
«Ահազանգող իրավիճակը ԼՂ-ում մոտ է մարդասիրական աղետ դառնալուն: Չնայած խաղաղապահ ուժերի ջանքերին՝ ադրբեջանական կողմի հետ ԼՂ իշխանությունների բանակցությունները, որոնք նպատակ ունեն վերականգնել միջանցքի ապահով և անխաթար շահագործումը, առ այսօր որևէ արդյունքի չեն բերել: Ադրբեջանի գործողությունների համակարգված բնույթը, այդ թվում՝ նախորդ միջադեպերը, որոնց ընթացքում թիրախավորում էին քաղաքացիական ազգաբնակչությանը, ենթակառուցվածքները, ևս մեկ ապացույց է նրա, որ Լաչինի միջանցքի փակումն իրականում նախապես պլանավորված գործողություն է, որն իրականացվում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից՝ նպատակ հետապնդելով վնաս պատճառել ազգաբնակչությանը և մեծածավալ մարդասիրական ճգնաժամ առաջացնել ԼՂ-ում»,-ասել է Հայաստանի ներկայացուցիչը:
Նշվել է նաև, որ բնապահպանական մտահոգություններին ցանկացած հղում ոչ այլ ինչ է, քան կեղծ պատրվակ՝ արդարացնելու ԼՂ աղգաբնակչությանը գոյության միջոցներից զրկելը, նրանց հիմնարար իրավունքները մերժելը:
Հայաստանի ներկայացուցիչը շեշտել է, որ Ադրբեջանը ժողովրդավարության ամենացածր վարկանիշներից ունի՝ ապացուցված բողոքների բռնաճնշման նախապատմությամբ, տասնյակ քաղբանտարկյալների պատժելով:
«Այն գաղափարը, որ քաղհասարակության ակտիվիստներն այնտեղ կարող են այդօրինակ մասշտաբի և ընդգրկման արշավ իրականացնել առանց պետական իշխանությունների ուղղորդման և օժանդակության, առնվազն անհամոզիչ է»,-ասել է նա:
Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակումը մեկուսի դեպք չէ, սա հերթական անգամ վկայում է համակարգային բռնության մասին, որի գլխավերևում կանգնած են ադրբեջանական իշխանությունները, ում նպատակն է ԼՂ-ի ժողովրդին ենթարկել էթնիկ զտման:
Մարգարյանը ընդգծել է՝ եթե Ադրբեջանը հետաքրքրված է, որ բնապահպանական իրավիճակի անկախ գնահատում իրականացվի, ապա պետք է դիտարկվի ՄԱԿ-ի փաստահավաք առաքելություն տեղակայելու հնարավորությունը՝ խնդիրն ուսումնասիրելու նպատակով:
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանի պնդումները, թե լուծել է ԼՂ հակամարտությունը և անգամ վերացրել հազարամյակներ շարունակ հայերի կողմից բնակեցված տարածքի անվանումը, ակնհայտ վկայում են այն մասին, որ կանխամտածված ցեղասպանական քաղաքականության նշաններ կան: Մարգարյանը միջազգային հանրության ներգրավվածության շարունակումը միակ հնարավոր միջոցն է համարել՝ երաշխավորելու ԼՂ ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը:
«ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդին կոչ ենք անում քայլեր ձեռնարկել՝ պահանջելու Ադրբեջանից լիարժեքորեն հարգել 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և անմիջապես ու անվերապահորեն վերացնել Լաչինի միջանցքի արգելափակումը՝ վերացնելով տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգ և ապահով կազմակերպման բոլոր խոչընդոտները, ինչպես նաև փաստահավաք առաքելություն տեղակայել ԼՂ-ում, Լաչինի միջանցքում՝ գնահատելու տեղի մարդասիրական իրավիճակը, ապահովել ՄԱԿ-ի գործակալությունների համար անխոչընդոտ հասանելիությունը ԼՂ մարդասիրական նպատակներով: Հայաստանը կոչ է անում ԱԽ-ին կատարել միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման իր պարտականությունը, ձեռնարկել պատշաճ միջոցառումներ և միանշանակ դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները, որոնք գոյութենական սպառնալիք են առաջացնում ԼՂ ժողովրդի համար, նրանց ազատ ու արժանապատիվ ապրելու իրավունքի համար՝ առանց արտաքին բռնաճնշման վախի»,-եզրափակել է Հայաստանի ներկայացուցիչը:

21 Декабрь 2022 - 09:03 AMT
Призыв Армении к Совбезу ООН: Потребовать от Баку снятия блокады Лачинского коридора, развернуть миссию по установлению фактов
Армения призывает Совет Безопасности ООН предпринять шаги, потребовать от Азербайджана снять блокаду Лачинского коридора, а также развернуть в Лачинском коридоре миссию по установлению фактов. Об этом заявил постоянный представитель РА при ООН Мгер Маргарян на заседании Совета безопасности, на котором обсуждалась ситуация в Лачинском коридоре.
Он подчеркнул, что Азербайджан начал масштабную кампанию в Лачинском коридоре при государственной поддержке. Азербайджан нацелился на 120 000 человек, организовав незаконную блокаду Лачинского коридора под ложным предлогом. По меньшей мере 1100 граждан не могут вернуться в свои дома, дети разлучены с родителями и семьями, нарушено предоставление медицинских и социальных услуг, что приводит к опасным для жизни ситуациям, отметил Маргарян, пишет «Арменпресс».
Он напомнил о приостановке Азербайджаном газоснабжения Арцаха на несколько дней, что повлияло на деятельность школ, лишив детей права на образование.
«Тревожная ситуация в Нагорном Карабахе близка к тому, чтобы стать гуманитарной катастрофой. Несмотря на усилия миротворческих сил, переговоры властей Нагорного Карабаха с азербайджанской стороной, направленные на восстановление безопасной и бесперебойной работы коридора, на сегодняшний день не принесли никаких результатов. Скоординированный характер операций Азербайджана, включая предыдущие инциденты, направленные против гражданского населения и инфраструктуры, является еще одним свидетельством того, что закрытие Лачинского коридора на самом деле является заранее спланированной операцией властей Азербайджана, направленной на причинение вреда гражданскому населению и крупномасштабных разрушений, кризиса в Нагорном Карабахе», – сказал представитель Армении.
Маргарян добавил, что продолжающееся блокирование Лачинского коридора не является единичным случаем, «это в очередной раз свидетельствует о системном насилии, возглавляемом властями Азербайджана, целью которого является подвергнуть народ Нагорного Карабаха этнической чистке». Он подчеркнул, что если Азербайджан заинтересован в независимой оценке экологической ситуации, то следует рассмотреть возможность направления миссии ООН по установлению фактов для изучения вопроса.
«Мы призываем Совет Безопасности ООН предпринять шаги, чтобы потребовать от Азербайджана полного соблюдения положений трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года и немедленно и безоговорочно снять блокаду Лачинского коридора, устранив все препятствия для безопасной и надежной организации транспортного сообщения, а также развернуть в НК, Лачинском коридоре миссию по установлению фактов для оценки местной гуманитарной ситуации, обеспечения беспрепятственного доступа агентств ООН в гуманитарных целях в НК. Армения призывает Совет Безопасности выполнить свой долг по поддержанию международного мира и безопасности, принять надлежащие меры и безоговорочно осудить агрессивные действия Азербайджана, которые представляют собой экзистенциальную угрозу народу Нагорного Карабаха, его праву жить свободно и с достоинством, не опасаясь репрессий извне», – заключил представитель Армении.