Արցախի պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակի քննարկմանը ՄԱԿ ԱԽ նիստում, հույս է հայտնել, որ Ֆրանսիայի առաջարկած հայտարարության նախագիծն էլ կընդունվի։
Նա նաև նշել է, որ սա՝ Արցախի խնդիրների լուծման գործում ՄԱԿ-ի ակտիվ ու համապարփակ ներգրավման գործընթացի միայն սկիզբն է:
«Քիչ առաջ ավարտվեց Արցախ-Հայաստան միակ ճանապարհի ադրբեջանական արգելափակման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի քննարկումը:
Բավականին արժեքավոր հայտարարություններ եղան տարբեր պետությունների կողմից, և կարող ենք ասել, որ գրեթե բոլոր անդամ երկրները պարզորեն ընդգծել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման անթույլատրելիությունը և դրա անհապաղ վերացման անհրաժեշտությունը:
Որպես ՄԱԿ-ի միջամտության հրատապ միջոցներից մեկը՝ ահա հենց այս քննարկման մասին էինք խոսում մեր պահանջներում ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի առջև բողոքի ակցիաների ժամանակ: Ուրախ եմ, որ ՀՀ դիմումի հիման վրա հաջողվել է նման քննարկում կազմակերպել, սակայն սա՝ Արցախի կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ հիմնախնդիրների լուծման գործում ՄԱԿ-ի ակտիվ ու համապարփակ ներգրավման գործընթացի միայն սկիզբն է:
Հուսամ՝ Ֆրանսիայի առաջարկած հայտարարության նախագիծն էլ կընդունվի վաղը, իսկ Հայաստանը պետք է առավելագույն ու օպերատիվ ջանքեր գործադրի ՄԱԿ-ի և այլ ձևաչափերով Ադրբեջանի հանդեպ ճնշումները մեծացնելու ուղղությամբ:
Մենք էլ նիստին հետևեցինք ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի առջև՝ մեր նստացույցի շրջանակներում, և վաղը քննարկելու ենք մեր պայքարի հաջորդ քայլերը»,-ասվում է գրառման մեջ։

21 Декабрь 2022 - 10:04 AMT
Завершилось обсуждение в Совете безопасности ООН вопроса блокирования Азербайджаном единственной дороги Арцах-Армения, написал на своей странице в Facebook советник госминистра Арцаха Артак Бегларян.
Он назвал это началом процесса активного вовлечения ООН в дело решения краткосрочных и долгосрочных проблем Арцаха.
«Довольно ценные заявления были сделаны различными государствами, и можно сказать, что почти все государства-члены четко упомянули о недопустимости блокады Арцаха со стороны Азербайджана и необходимости ее немедленной ликвидации.
Как об одном из неотложных средств – вмешательстве ООН, мы и говорили во время обсуждения в ходе акций протеста перед офисом организации в Армении.
Я рад, что на основании заявления РА удалось организовать подобное обсуждение, но это лишь начало процесса активного и всеобъемлющего вовлечения ООН в дело решения краткосрочных и долгосрочных проблем Арцаха», – отметил Бегларян.
Он выразил надежду, что предложенный Францией проект заявления будет принят, и «Армения должна приложить максимальные и оперативные усилия в направлении усиления давления на Азербайджан в форматах ООН и других форматах».
«А мы следили за ходом заседания перед зданием офиса ООН в Армении, в рамках нашей сидячей забастовки, и завтра обсудим следующие шаги нашей борьбы», – заявил Бегларян.