Գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը ֆեսյբուքյան իր էջում, անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառով Արցախում ստեղծված իրավիճակին, կոչ է արել բոլոր նրանց, ովքեր կարող են, օգնել իր հայրենիքին։
«Այս օրերին, երբ ամբողջ աշխարհը պատրաստվում է ձմեռային տոներին, Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող 120,000 հայ արդեն 10 օր շրջափակման մեջ է։ Նրանք կանգնած են էկզիստենցիալ սպառնալիքի առջև Ադրբեջանի կողմից, որը տարբեր ապօրինի մեթոդներով փակում է Ստեփանակերտը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը։
Հայաստանն ավերիչ կորուստներ է կրել 2020-ի 44-օրյա պատերազմում։ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված խաղաղության համաձայնագրում նշված էր, որ ճանապարհը բաց է մնալու և ծառայելու է տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։ Հենց հիմա ռուսական խաղաղապահ ուժերին ծաղրում է ադրբեջանցի «բնապահպան ակտիվիստը», որը փակում է ճանապարհը տարբեր կեղծ պատճառաբանություններով։
Մինչ տարբեր կազմակերպություններ դատապարտում են ադրբեջանցի պաշտոնյաների այս սադրիչ գործողությունները, ժամանակն անցնում է՝ երեխաները չեն կարողանում տուն վերադառնալ, հիվանդանոցներում սպառվում են պաշարները, իսկ սննդի պակասն անխուսափելի է։
Կոչ եմ անում բոլոր նրանց, ովքեր կարող են օգնել իմ հայրենիքին, տարածելով ուղերձը և գտնելով՝ օգնելու մեծ կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց»,- ասվում է գրառման մեջ։

Armenian grandmaster Levon Aronian, who now represents the United States, has raised Azerbaijan’s blockade of Nagorno-Karabakh whose people are now “facing existential threat”.
“At this moment while the whole world is preparing for the winter holidays, 120 thousand of Armenians living in Nagorno Karabakh are already in a blockade for 10 days. They are facing existential threat from Azerbaijan who are using different illegal methods to block the only road connecting Stepanakert to Armenia,” Aronian said on social media on Wednesday, December 21.
“Armenia had devastating losses during the 44 day war in 2020. The peace agreement signed between Armenia ,Azerbaijan and Russia specified that the road will remain open and will serve all countries in the region. Right now the Russian peacekeeping forces are being taunted by Azerbaijani “ecology activist” that block the road under different false premises,” the chess player said.
Aronian said time is passing, and the kids can’t come back home, hospitals are struggling with supplies and the food shortage is imminent.
“I urge everyone in their power to help my homeland by spreading the message and finding ways to help the people in a great need,” he added.
For almost two weeks now, the key road has been blocked by Azerbaijanis who claim to be environmentalists. Azerbaijan had also deprived the people of Karabakh of gas supplies.”