ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, անդրադառնալով ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի ասուլիսին, ֆեյսբուքյան իր էջում նշել է, որ Ադրբեջանը չի պահպանել պայմանավորվածությունները, ինչի պատճառով մուտք չեն գործել հանքավայր։
Նա հավելել է, որ ԼՂ իշխանությունները պատրաստ են որպես բանակցային լիիրավ կողմ ներգրավվել Արցախին վերաբերող ցանկացած հարցի քննարկումներում:
«Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը դեկտեմբերի 23-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ շատ դիպուկ է նկատել, որ Ղարաբաղյան խնդիրը որպես ժառանգություն մնացել է Խորհրդային Միությունից:
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական կողմի՝ Կաշենի հանքավայր այցի պահանջին, ապա իրականությունն այն է, որ դեկտեմբերի 3-ին Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն առաջին անգամ արգելափակելուց հետո Ադրբեջանը ռուս խաղաղապահների միջոցով Արցախի իշխանություններին փոխանցել է գրավոր առաջարկներ, որոնք բնապահպանական խնդիրների հետ շատ քիչ առնչություն են ունեցել և բացարձակապես անընդունելի են եղել Արցախի համար:
Չնայած սրան՝ արցախյան կողմը կառուցողական մոտեցում է ցուցաբերել՝ խաղաղապահների միջոցով ադրբեջանական կողմին փոխանցելով այն առաջարկները, որոնց պարագայում պատրաստ կլինեն թույլ տալ բնապահպանների այց հանքավայր:
Ադրբեջանը չի պահպանել պայմանավորվածությունները, որի պատճառով մուտք չեն գործել հանքավայր: Դրանից հետո նրանք սկսել են ճանապարհի երկարաժամկետ արգելափակումը՝ ոչ միայն հարուցելով լուրջ հումանիտար խնդիրներ Արցախի 120 հազար բնակչության համար, այլ կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի բազմաթիվ նորմեր ու 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները:
Հուսով ենք՝ ՌԴ և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների այսօրվա հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև եռակողմ հայտարարության կետերի պահպանման կարևորության հարցը:
Այդուհանդերձ, չնայած ադրբեջանական կողմի խախտումներին՝ արցախյան իշխանությունները այսօր էլ հայտարարում են, որ կառուցողական են տրամադրված և պատրաստ են որպես բանակցային լիիրավ կողմ ներգրավվել Արցախին վերաբերող ցանկացած հարցի քննարկումներում»,-ասվում է գրառման մեջ։ :
Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ համատեղ ասուլիսում ասել է, որ, ինչպես նշեց Բայրամովը, մոտ 2 շաբաթ առաջ ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել մի խումբ բնապահպանների այց կազմակերպել Ղարաբաղի հանքերից մեկը։
«Այդ պայմանավորվածությունը խափանվել է՝ ոչ ադրբեջանական կողմի, ոչ էլ ռուս խաղաղապահների մեղքով։ Ասվեց, որ Ղարաբաղի ղեկավարությունը չի ցանկանում նման պատվիրակություն ընդունել։ Չգիտեմ, թե ով է դրան մասնակից եղել, բայց Բայրամովը հիշատակում էր Վարդանյանին»։

Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров на состоявшейся 23 декабря пресс-конференции очень точно заметил, что Карабахская проблема осталась в наследство от Советского Союза, заявил президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Араик Арутюнян.
«Что касается визита азербайджанских «экологов» на месторождения, то действительность такова, что азербайджанская сторона, после того, как 3 декабря с.г. впервые заблокировала единственную соединяющую Арцах с Арменией дорогу, через российских миротворцев передала властям Арцаха письменные требования, которые имели минимальное отношение к экологическом вопросам и были абсолютно неприемлемы для Арцаха.
Несмотря на это, арцахская сторона проявила конструктивный подход и писменно передала азербайджанской стороне согласованные с российкими миротворцами условия, при которых они будут готовы разрешить визит азербайджанских экологов на месторождение», – отметил Арутюнян.
Он добавил, что азербайджанская сторона отказалась от предложенного компромиссного варианта, и их ответом была уже длительная блокада дороги, что создало не только серьезные гуманитарные проблемы для 120-тысячного населения Арцаха, но и грубо нарушило пункты трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
«Надеемся, что в ходе сегодняшней встречи Министров иностранных дел России и Азербайджана также обсуждался вопрос о важности соблюдения пунктов трехстороннего заявления.
Тем не менее, несмотря на нарушения азербайджанской стороны, власти Арцаха и сегодня заявляют, что настроены конструктивно и готовы в качестве переговорной стороны участвовать в обсуждении любого связанного с Арцахом вопроса», – отметил президент Карабаха.