Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը դեկտեմբերի 23-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ և կոչ է արել նրան ապահովել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով, հայտնում է Ելիսեյան պալատը։
«Ֆրանսիայի նախագահը խորը մտահգություն է հայտնել Հարավային Կովկասում լարվածության վերսկսման կապակցությամբ։ Նա հորդորել է պահպանել 2020-ի նոյեմբերի 9-ի համաձայնագիրը հրադադարի վերաբերյալ և ապահովել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Նշվում է, որ Մակրոնը խոսել է նաև «հումանիտար կազմակերպությունների և ՄԱԿ հաստատությունների մուտքը բնակչության մոտ անարգել ապահովելու անհետաձգելիության մասին»։
«Ալիևն ասել է, որ մտադիր է հետևել Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի ապահովմանը»,-ասվում է Ելիսեյան պալատի հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է նաև, որ զրուցակիցները «համաձայնվել են շարունակել բանակցությունները մյուս կողմերի հետ՝ տարածաշրջանում երկարաժամկետ քաղաքական լուծում գտնելու նպատակով»։
Մակրոնն ու Ալիևը պայմանավորվել են կրկին խոսել առաջիկա շաբաթներին։
Ըստ ադրբեջանական կողմի հաղորդագրության, Ալիևը հեռախոսազրույցի ժամանակ ասել է, թե Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները բողոքում են «հանքավայրերի ապօրինի շահագործման դեմ»: Ալիևը նաև ասել է, թե Հայաստանը «դեռևս օկուպացիայի տակ է պահում Ադրբեջանի 8 գյուղ», գրում է Haqqin.az-ը:

24 Декабрь 2022 - 11:03 AMT
Президент Франции Эммануэль Макрон провел телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Об этом сообщает пресс-служба Елисейского дворца.
Макрон выразил глубокую обеспокоенность возобновлением напряженности на Южном Кавказе. Он призвал соблюдать соглашение о прекращении огня от 9 ноября 2020 года и обеспечить свободное передвижение по Лачинскому коридору.
Макрон говорил о необходимости обеспечения беспрепятственного доступа к пострадавшему населению для гуманитарных организаций и агентств ООН. Алиев заявил о намерении обеспечить свободное передвижение по коридору.
Относительно озабоченности Азербайджана «незаконной добычей полезных ископаемых» в регионе президенты двух стран подчеркнули необходимость соблюдения существующих норм.
«В конечном итоге Макрон и Алиев договорились продолжить переговоры с заинтересованными сторонами, чтобы найти стабильное политическое решение в регионе, и в ближайшие недели снова поговорят друг с другом», – говорится в сообщении.
Согласно сообщению азербайджанской стороны, Алиев в ходе телефонного разговора заявил, что представители гражданского общества Азербайджана выступают с протестами «против незаконной эксплуатации рудников». Алиев также заявил, что Армения «до сих пор держит под оккупацией 8 азербайджанских сел».