Դեկտեմբերի 23-ին մի խումբ արցախցիներ մոտեցել են Շուշիի մոտ գտնվող ռուս խաղաղապահների անցակետին, որից ոչ հեռու արդեն 12-րդ օրն է՝ բնապահպան ներկայացող ադրբեջանցիները արգելափակել են Լաչինի միջանցքը։ Խաղաղապահների հրամանատարներից մեկին արցախցիներն իրենց դժգոհությունն են հայտնել ու հիշեցրել՝ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ռուսական կողմը պարտավորվել է ապահվել միջանցքով անվտանգ երթևեկությունը:
«Դուք էլ մեզ հասկացեք, այդ եռակողմ հայտարարությամբ առանց կռվի տվել ենք Քելբաջարի, Լաչինի շրջանները, որ Ռուսաստանը մեզ համար ապահովի անվտանգ միջանցք», – ասել է «Վաղվա Արցախ» կուսակցության համահիմնադիր Տիգրան Պետրոսյանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Նա ռուս հրամանատարին խնդրել, պահանջել է բացել ճանապարհը՝ ուժով, թե այլ միջոցով։
«Խնդրում եմ՝ բացեք ճանապարհը, դա պետական մակարդակով կազմակերպված սադրանք է, մեզ մոտ ոչ մի բնապահպանական խնդիրներ չկան։ Մենք Ռուսաստանի հետ միասին կարող ենք միջազգային առաքելություն հրավիրել, մեզ ևս մտահոգում է մեր էկոլոգիան, թող ստուգեն հողը, ջուրը, որ կոնֆլիկտը լուծվի»:
Քաղաքացիներին ընդառաջ եկած ռուս հրամանատարն ասել է, թե նույն այդ պահին ադրբեջանական կողմի հետ բանակցություններ են ընթանում։
«Իմաստ չունի հիմա այնտեղ գնալ, դուք միայն կսրեք իրավիճակը»,-ասել է նա։
Արցախցիներն այսօր վերադարձան Ստեփանակերտ՝ տեղեկացնելով, որ վաղը ևս փորձելու են մոտենալ ու խոսել ադրբեջանցիների հետ և հույս ունեն, որ ռուս խաղաղապահները թույլ կտան։

A group of Nagorno-Karabakh (Artsakh) citizens on Friday, December 23 marched to the checkpoint of Russian peacekeeping contingent near Shushi, not far from which a group of Azerbaijanis posing as environmentalists have blocked the Lachin corridor.
The Armenians of Artsakh expressed their displeasure to one of the commanders of the peacekeepers and reminded them that under the trilateral statement from November 9, the Russian side has to ensure safe traffic through the corridor.
"You have to understand. With that trilateral statement, we gave Kelbajar and Lachin regions without a fight, so that Russia would provide a safe corridor for us," said Tigran Petrosyan, the co-founder of Artsakh Tomorrow party.
The Russian commander, who came to meet the citizens, said that negotiations were underway with the Azerbaijani side: "There's no point in going there now, you'll only aggravate the situation."