ԿԽՄԿ միջոցով 10 տոննա հումանիտար բեռ է անցկացվել Լաչինի միջանցքով։ Այդ մասին ասել է ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
Նաև Արցախից 4 օտարերկրացի է տեղափոխել Հայաստան, ովքեր խրոնիկ առողջական խնդիրներ ունեն՝ իրենց երկրների ներկայացուցչների դիմումների հիման վրա։
Հումանիտար օգնության առաջին խմբաքանակը Արցախ մուտք է գործել Արցախի շրջափակման 14-րդ օրը։
«Ե՛վ բեռնատարներ ենք տրամադրել՝ 10 տոննա մարդասիրական օգնությունը տեղ հասցնելու համար, և անվտանգ փոխադրումն ենք ապահովել։ Այդ օգնությունը ներառում է նախ և առաջ դեղորայք, մանկական սնունդ, որոնք փոխանցվել են համապատասխան բուժհաստատություններին»,-ասել է Ամատունին։
Նա հիշեցրել է, որ մարդասիրական բեռի տեղափոխումն ու, առհասարակ, ԿԽՄԿ ներգրավմամբ ցանկացած գործողություն իրականացվում է ՀՀ և Արցախի իշխանությունների հետ համաձայնեցված կարգով։
ԿԽՄԿ ներկայացուցիչը նաև նշել է, որ դեկտեմբերի 24-ին ևս մեկ մեքենայով դեղորայք է ուղարկվել Արցախ ու տրամադրել բուժհաստատություններին։
«Չորս ամսական փոքրիկին Հայաստան տեղափոխելուց հետո, հետ գնացող մեքենաներից մեկը բեռնվել է դեղորայքով, որը փոխանցվել է դարձյալ բուժհաստատություններին»,-ասել է նա։

Первая партия гуманитарной помощи была доставлена в Арцах на 14-й день блокады республики. Об этом сообщила руководитель коммуникационных программ делегации МККК в Армении Зара Аматуни, пишет «ФактИнфо».
По ее словам, Международный Комитет Красного Креста обеспечил безопасную доставку через Лачинский коридор 10 тонн гуманитарного груза.
«Мы предоставили грузовик для доставки 10 тонн гуманитарного груза и обеспечили безопасный проезд. Эта помощь включает в первую очередь лекарства, детское питание, которые были переданы соответствующим медучреждениям», – сказала Аматуни.
Она напомнила, что транспортировка гуманитарного груза и любые действия с участием МККК в целом осуществляются в соответствии с процедурой, согласованной с властями РА и Арцаха.
Представитель МККК также напомнила, что накануне еще на одной машине в Арцах были доставлены медикаменты и переданы медучреждениям.
Аматуни также сообщила, что из Нагорного Карабаха в Армению по медицинским показателям и договоренности были вывезены 4 иностранных гражданина, страдающих хроническими заболеваниями. «Это было сделано на основании заявлений представителей их стран», – заявила она.