ԿԽՄԿ միջոցով 10 տոննա հումանիտար բեռ է անցկացվել Լաչինի միջանցքով։ Այդ մասին ասել է ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
Նաև Արցախից 4 օտարերկրացի է տեղափոխել Հայաստան, ովքեր խրոնիկ առողջական խնդիրներ ունեն՝ իրենց երկրների ներկայացուցչների դիմումների հիման վրա։
Հումանիտար օգնության առաջին խմբաքանակը Արցախ մուտք է գործել Արցախի շրջափակման 14-րդ օրը։
«Ե՛վ բեռնատարներ ենք տրամադրել՝ 10 տոննա մարդասիրական օգնությունը տեղ հասցնելու համար, և անվտանգ փոխադրումն ենք ապահովել։ Այդ օգնությունը ներառում է նախ և առաջ դեղորայք, մանկական սնունդ, որոնք փոխանցվել են համապատասխան բուժհաստատություններին»,-ասել է Ամատունին։
Նա հիշեցրել է, որ մարդասիրական բեռի տեղափոխումն ու, առհասարակ, ԿԽՄԿ ներգրավմամբ ցանկացած գործողություն իրականացվում է ՀՀ և Արցախի իշխանությունների հետ համաձայնեցված կարգով։
ԿԽՄԿ ներկայացուցիչը նաև նշել է, որ դեկտեմբերի 24-ին ևս մեկ մեքենայով դեղորայք է ուղարկվել Արցախ ու տրամադրել բուժհաստատություններին։
«Չորս ամսական փոքրիկին Հայաստան տեղափոխելուց հետո, հետ գնացող մեքենաներից մեկը բեռնվել է դեղորայքով, որը փոխանցվել է դարձյալ բուժհաստատություններին»,-ասել է նա։

The first batch of humanitarian aid was delivered to Nagorno-Karabakh (Artsakh) on the 14th day of the blockade by Azerbaijan, the head of communication programs of the ICRC delegation in Armenia Zara Amatuni has said, FactInfo reports.
According to her, the International Committee of the Red Cross ensured the safe delivery of 10 tons of humanitarian cargo through the Lachin corridor.
“We provided a truck to deliver 10 tons of humanitarian cargo and ensured safe passage. This assistance includes, first of all, medicines, baby food, which were transferred to the relevant medical institutions,” Amatuni said Monday, December 26.
She said the transportation of humanitarian cargo and any actions involving the ICRC as a whole are carried out in accordance with the procedure agreed with the authorities of the Republic of Armenia and Artsakh.
Amatuni also said that 4 foreign citizens suffering from chronic diseases were brought from Nagorno-Karabakh to Armenia for medical reasons.