Արցախաի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը դեկտեմբերի 25-ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած համաժողովրդական հանրահավաքում, նշելով, որ կյանքում առաջին անգամ է ելույթ ունենում այդքան մարդու առջև, հայտարարել է, որ չի ենթարկվելու Ադրբեջանի պայմաններին և չի հեռանալու Արցախից։
«Ես խոսք եմ տալիս, որ իմ գիտելիքները, անունը, կապերը, իմ ունեցվածքը տալու եմ Արցախի անկախության և հաջողության համար»,- հայտարարել է նա։
Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ այս իրավիճակում 3 ճանապարհ կա։
«Առաջինը՝ ենթարկվում ենք և ուշ թե շուտ կամաց-կամաց ինտեգրացվում ենք Ադրբեջանին, երկրորդ՝ այստեղից դուրս ենք գալիս, երրորդ՝ պայքարում ենք․․․ Դժվար է լինելու, քրտինք ու արյուն է թափվելու, բայց եթե զգանք ուժը, որ իրար հավատում ենք, որ մեր կյանքի իմաստը մեր հողի վրա ապրելն է, վստահ եմ, որ ոչ միայն մենք ենք զգալու, այլև աշխարհն է զգալու»,-ասել է նա։
Նա հավելել է, որ թեև 90-ականների չի եղել արցախցիների կողքին, բայց վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում հասկացել է, որ պատմությունը կրկնվում է:
«2023-ի փետրվարին կլինի 35 տարի, որ մենք պայքարում ենք։ Այս բլոկադան 14 օր չէ, այս պայքարը շարունակվում է 35 տարի, և մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ հաջորդ սերունդը տեսնի, որ ստացել ենք այն, ինչի համար պայքարել ենք, ինչի համար հազարավոր զոհեր ենք տվել»,- ասել է ԱՀ պետնախարարը։

26 Декабрь 2022 - 11:05 AMT
Государственный министр Арцаха Рубен Варданян на народном митинге, состоявшемся в Степанакерте 25 декабря, отметив, что впервые в жизни выступает перед таким количеством людей, заявил, что не подчинится условиям Азербайджана и не покинет Арцах.
«У нас три пути: интегрироваться постепенно в Азербайджан, уехать отсюда или бороться. Я принял свое решение 2 сентября, я здесь, борюсь, не уеду и не подчинюсь требованиям Азербайджана.
Я вам обещаю, свои знания, имя, связи – все, что у меня есть – я готов отдать ради независимости Арцаха», – заявил Варданян.
«Будет трудно, будет проливаться пот и кровь, но если мы почувствуем силу, что верим друг в друга, что смысл нашей жизни в том, чтобы жить на своей земле, я уверен, что это почувствуем не только мы, но и мир тоже это почувствует», – сказал он.
Варданян добавил, что хотя в 90-е годы не был с народом Арцаха, но понял, что в последние две недели история повторяется.
«В феврале 2023 года исполнится 35 лет, как мы ведем борьбу. Эта блокада длится не 14 дней, эта борьба идет уже 35 лет, и мы должны сделать все, чтобы следующее поколение увидело, что мы получили то, за что боролись, ради чего пожертвовали тысячи жизней. Мы должны сделать все, чтобы следующее поколение увидело победу – независимый и счастливый Арцах», – сказал он.