ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է, որ Լաչինի միջանցքի շուրջ սրացումը բարդացնում է խաղաղության պայմանագրի ուղղությամբ աշխատանքը ՀՀ և Ադրբեջանի միջև, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Անկասկած, Լաչինի միջանցքում իրավիճակի շուրջ ներկայիս սրացման նման միջադեպերը չեն կարող չբարդացնել բանակցությունների ֆոնը, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ։ Ռուսական կողմը եռանդուն ջանքեր է գործադրում իրավիճակը «հողի վրա» կարգավորելու համար։ Հուսով ենք՝ մոտ ապագայում վերսկսել համատեղ աշխատանքը հայ-ադրբեջանական կարգավորման բոլոր ուղղություններով»,- ասել է փոխնախարարը։
Նա նշել է նաև, որ փաստաթղթի համաձայնեցման ժամկետներն այդքան էլ կարևոր չեն։
«Կարծում ենք, որ տվյալ դեպքում փաստաթղթի համաձայնեցման ժամկետներն այդքան էլ կարևոր չեն։ Կարևորն այն է, որ Բաքուն և Երևանը կարողանան գալ փոխադարձաբար ընդունելի լուծման, որը կայուն և արդար խաղաղություն կերաշխավորի տարածաշրջանում»,-ասել է դիվանագետը։
Ըստ նրա, ռուսական կողմը պատրաստ է աջակցել բանակցային գործընթացին, ինչպես դա ամրագրված է ՌԴ, Ադրբեջանի և ՀՀ ղեկավարների հոկտեմբերի 31-ի Սոչիի եռակողմ հայտարարության մեջ։

The escalation around the Lachin corridor complicates the work on a peace treaty between Armenia and Azerbaijan, Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin said in an interview with TASS.
“Undoubtedly, incidents like the current escalation around the Lachin corridor cannot but complicate the background for negotiations, including on a peace treaty”, Galuzin said.
“The Russian side is making vigorous efforts to resolve the situation on the ground. We look forward to resuming joint work on all tracks of the Armenian-Azerbaijani normalization as soon as possible.”
The Deputy Foreign Minister said the timing of the approval of the document is not that important given the current situation.
“The main thing is that Baku and Yerevan reach a mutually acceptable solution that would guarantee a stable and just peace in the region," the diplomat added. According to him, the Russian side is ready to assist the negotiation process under the trilateral statement of the leaders Russia, Azerbaijan and Armenia following the results of the Sochi summit on October 31.